Kurumsal kalite ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
Institutional quality and the effect on economic growth
  1. Tez No: 569407
  2. Yazar: EVREN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SABRİ TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ülke ekonomilerinin gelişmesi açısından kurumların işleyişi anahtar bir role sahiptir. Ekonomide kurumların etkin bir şekilde yönetilebilmesinde kurumsal kalite kavramının önemi her geçen gün artmaktadır. Hukukun üstünlüğü, yolsuzlukların kontrolü, siyasi istikrar, şiddetin önlenmesi, ifade özgürlüğü, hesap verilebilirlik, yönetimin etkinliği ve düzenlemelerin kalitesi ülkelerin kurumsal kalitesinin ölçülmesinde kullanılan göstergelerdir. Bu çalışmanın amacı, kurumsal kalite faktörlerinin ülkelerin ekonomik büyümeleri üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla Dünya Bankası tarafından yayınlanan kurumsal kalite göstergeleri kullanılarak temel bileşenler analiz yöntemi ile oluşturulan Kurumsal Kalite Endeksi'nin reel Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ve satınalma gücü paritesine göre kişi başına GSYH büyüme oranı üzerindeki etkisi panel veri analiz yöntemi ile incelenmiştir. 2002-2016 dönemini kapsayan çalışmada Yeni Sanayileşen Ülkeler (Newly Industrialzed Countries) kategorisinde yer alan 10 ülkenin veri seti kullanılmıştır. Çalışma sonucunda kurumsal kalite endeksindeki artışın ülkelerin ekonomik büyümesini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The functioning of institutions plays a key role in the development of national economies. The importance of the concept of corporate quality in the effective management of institutions in the economy is increasing day by day. Rule of law, control of corruption, political stability, prevention of violence, freedom of expression, accountability, efficiency of management and quality of regulations are indicators used to measure the institutional quality of countries. The aim of this study is to investigate the effect of institutional quality factors on the economic growth of countries. For this purpose, the effect of the Institutional Quality Index, which was established by using the key components analysis method, by using the institutional quality indicators published by the World Bank, on the GDP per capita growth rate according to real Gross Domestic Product (GDP) and purchasing power parity was examined by panel data analysis method. The data set of 10 countries in the Newly Industrialized Countries category were used in the study covering the period 2002-2016. As a result of the study, it was determined that the increase in the institutional quality index had a positive effect on the economic growth of the countries.