Orhan Pamuk'un romanlarında sosyal meseleler
Social issues in Orhan Pamuk's novels
  1. Tez No: 569430
  2. Yazar: ÖZGÜR ARSLANGÖRÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHMURAT ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İlk olarak 1974 yılında yazmaya başlayan Orhan Pamuk, Türk edebiyatının son dönemde en çok okunan yazarlarından birisi haline gelir. 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Orhan Pamuk, bu ödül ile dünya çapında bir üne kavuşur. Orhan Pamuk'un romanları toplumsal olaylardan beslenmektedir. Edebiyat sosyolojisi, edebi ürünlerin içinden çıktıkları toplum ile olan ilişkileri ortaya çıkarılması ve edebi eserin anlaşılması noktasında fayda sağlamaktadır. Bir bilim dalı olan sosyoloji disiplini ile bir sanat dalı olan edebiyatın birbirine yaklaştırılması hem araştırmacılar açısından hem de okurlar açısından sıkça tercih edilmektedir. Bu çalışmamızda amacımız, Orhan Pamuk'un romanlarında yer alan sosyal-toplumsal meseleleri edebiyat sosyolojisi bağlamında incelemektir. Bu inceleme yapılırken edebiyat sosyolojisi açısından değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmamız üç ana başlıktan oluşmaktadır. İlk bölüm olan“Giriş”bölümünde“Edebiyat ve Sosyoloji İlişkisi”başlığı altında edebiyat sosyolojisi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde“Orhan Pamuk ve Romanları”başlığı altında Orhan Pamuk hakkında bilgi ve Orhan Pamuk'un romanlarının tanıtımı ve özeti verilmiştir. Üçüncü bölümde ise“Orhan Pamuk'un Romanlarında Sosyal Meseleler”başlığı adı altında çalışmamızın esasen hedeflediği sosyal meseleler üzerinde durulmuştur. Bu sosyal meseleler;“Kuşatıcı- Çatı Mesele: Doğu-Batı Çatışması”,“Aile”,“Ekonomik Faaliyetlerle İlgili Sosyal Meseleler”,“Siyasi ve Bürokratik Temelli Sosyal Meseleler”,“Din Temelli Sosyal Meseleler”ve“Eğitim Temelli Sosyal Meseleler”başlıkları altında toplanmıştır. Sonuç kısmında ise yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen bilgilerin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Orhan Pamuk first began writing in 1974 and became one of the most widely read writers of Turkish literature. Orhan Pamuk, who won the Nobel Prize for Literature in 2006, has a worldwide reputation. Orhan Pamuk's novels are fed by social events. The sociology of literature, the relations of literary products with the society they uncovered are revealed and they benefit from the understanding of the literary work. Sociology discipline, which is a branch of science, and literature, which is an art branch, are preferred for both researchers and readers. In this study, our aim is to examine the social-social issues in the novels of Orhan Pamuk in the context of the sociology of literature. In this study, evaluations were made in terms of the sociology of literature. Our study consists of three main headings. In the first chapter, Introduction section, information about sociology of literature is given under the title of relationship between Literature and Sociology. In the second part of the study, information about Orhan Pamuk and the novels of Orhan Pamuk were presented and summarized under the title in Orhan Pamuk and his novels. In the third chapter,“Social Issues in the Novels of Orhan Pamuk”, the social issues that our study aims at. These social issues;“Envelope Issue: East-West Conflict”,“Family”,“Social Issues Related to Economic Activities”,“Political and Bureaucratic Social Issues”,“Religion-Based Social Issues”and“Education-Based Social Issues”. In the conclusion part, a general evaluation of the information obtained as a result of the researches has been made.