Sosyal bilgiler öğretmenlerinin somut olmayan kültürel miras öğretimine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determining the views of social studies teachers about intangible cultural heritage teaching
  1. Tez No: 569446
  2. Yazar: GÜLENDAM ÖZLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Somut olmayan kültürel miras, yılların deneyimlerinden süzülerek gelebilmiş nesilden nesile aktarılan değerler bütünü olarak kabul edilir. Kültürel değerlerin içinde bulundukları toplum ile arasında derin bağları vardır. Kültürel miras bilinci oluşturma görevini Sosyal bilgiler dersi üstlenmiştir. Bu nedenle Sosyal bilgiler Öğretim Programı'nın genel amaçlarından bazıları öğrencilerde kültürel miras bilinci oluşturmada önemlidir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, Sosyal bilgiler öğretmenlerinin somut olmayan kültürel miras öğretimine ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Kırşehir il merkezinde görev yapan 20 Sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmış ve betimsel analiz kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde Sosyal bilgiler öğretmenlerinin somut olmayan kültürel miras kavramını ve somut olmayan kültürel miras unsurlarını açıklayabildikleri görülmüştür. Öğretmenler somut olmayan kültürel mirasın korunmasına ilişkin olarak geçmişimizi koruma görevimiz olduğunu öğrencilere belirtmemiz gerektiğinden ve kültürel ögelerimizin toplumu birleştirici rolleri olduğundan bahsetmişlerdir. Ortaokul öğrencileri için somut olmayan kültürel miras öğretiminin önemli olduğunu düşündükleri görülmüştür. Ayrıca öğretmenler somut olmayan kültürel miras öğretiminde uygulamaya dönük çalışmalar yapılması gerektiğinden bahsetmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Intangible cultural heritage is regarded as a body of values filtered through years of experience and transmitted from generation to generation. Cultural values have deep connections with the society in which they exist. The duty of creating the cultural heritage awareness has been assumed by the Social Studies. Therefore, a part of the general goals of the Social Studies Curriculum concerns creating cultural heritage awareness in students. Accordingly, the purpose of this study is to reveal the views of teachers about teaching of intangible cultural heritage in Social Studies. The working group of the study was formed of 20 Social Studies teachers working in the city center of Kırşehir. The data of the study was obtained through semi-structured interview technique, and analyzed by using descriptive analysis. When the results of the study were evaluated in general, it was seen that Social Studies teachers were able to explain the concept of intangible cultural heritage and the elements of intangible cultural heritage. The teachers also mentioned about the necessity to specify our duty to protect our past in relation to the protection of intangible cultural heritage and about the role of our cultural elements in unifying the society. It was seen that the teachers considered the intangible cultural heritage education to be important for secondary school students. They also mentioned that practical studies should be carried out in intangible cultural heritage education in order to provide long-lasting and meaningful learning.