Türkçe öğretiminde ağızların yazma becerisi üzerine etkisi
The effect of dialects on writing skills in Turkish language teaching
  1. Tez No: 930876
  2. Yazar: RUBAN AÇIKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
BBu araştırma, Türkiye'deki ağız farklılıklarının Türkçe yazma becerisine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkçe, geniş bir coğrafyada konuşulması sebebiyle çeşitli ağız farklılıkları içermektedir. Bu farklılıklar, bireylerin yazılı dil kullanımını etkileyebilmekte ve özellikle öğrencilerin kompozisyon yazma sürecinde karşılaşılan dilbilgisel ve sözdizimsel hatalara sebep olabilmektedir. Çalışma, bu etkileri analiz ederek Türkçe öğretiminde ağız farkındalığı oluşturmayı ve yazma becerisinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Literatür taraması yapılarak ağız farklılıklarının yazılı dil becerisi üzerindeki etkileri ve daha önce yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler toplanmıştır. Araştırmanın uygulama aşamasında ise farklı bölgelerden seçilen öğrencilerden belirlenen konular çerçevesinde kompozisyon yazmaları istenmiştir. Öğrencilerin yazılı anlatım becerilerindeki ağız etkileri ve dilbilgisel hatalar içerik analizi ve hata analizi yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Bu analizler, ağız farklılıklarının yazma becerisine etkilerini daha kapsamlı bir şekilde incelemek ve yazma eğitimi süreçlerinde karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri sunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, öğrencilerin yazılı anlatımında ağız farklılıklarının önemli bir rol oynadığını ve bu farklılıkların standart Türkçe ile yazma becerisini olumsuz yönde etkileyebildiğini göstermiştir. Özellikle yerel ağız özelliklerinin sözcük seçimi, sözdizimi ve imla hatalarına yol açtığı gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, Türkçe öğretiminde ağız farkındalığını artırıcı ve yazılı anlatım becerisini geliştirmeye yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur. Bu çalışma, dil eğitimi alanında yeni bir bakış açısı sunarak ağızların yazılı dil üzerindeki etkilerini ele almakta ve Türkçe öğretiminde daha etkili yöntemlerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu araştırma, Türkiye'deki yerel ağız farklılıklarının ortaokul öğrencilerinin yazma becerisi üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkçenin geniş bir coğrafyada konuşulması sebebiyle farklı ağız özellikleri barındırması, öğrencilerin yazılı anlatımında dilbilgisi, sözdizimi ve kelime kullanımı açısından çeşitli hatalara yol açabilmektedir. Bu bağlamda, araştırma, Iğdır ilinde öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiş ve öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinde yerel ağız etkilerinin ne ölçüde görüldüğü analiz edilmiştir. Çalışmada karma yöntem benimsenmiş olup, hem nitel hem de nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. İlk olarak, geniş bir literatür taraması yapılarak ağız farklılıklarının yazma becerisi üzerindeki etkilerine ilişkin mevcut çalışmalar incelenmiştir. Araştırmanın uygulama aşamasında ise, farklı mahallelerdeki üç ortaokuldan (Hürriyet Ortaokulu, Iğdır Ortaokulu ve Mimar Sinan Ortaokulu) rastgele seçilen 40 öğrenciden, belirlenen konular çerçevesinde kompozisyon yazmaları istenmiştir. Elde edilen yazılı metinler, içerik analizi ve hata analizi yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiş, yerel ağız etkileri, dilbilgisi hataları ve anlam bütünlüğü açısından incelenmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin yazılı anlatımında yerel ağız özelliklerinin önemli bir rol oynadığını ve bu durumun yazım yanlışları, sözdizimi hataları ve kelime seçiminde belirgin etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Özellikle yerel ağız unsurlarının standart Türkçeye uyum sağlama sürecinde öğrencilere zorluk yaşattığı gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler, öğretmenlerin görev yaptıkları bölgedeki ağız özelliklerini tanımalarının ve bu farkındalıkla yazma eğitiminde daha bilinçli yaklaşımlar sergilemelerinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, araştırma sonucunda Türkçe öğretiminde ağız farkındalığını artırmaya yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur. Yerel ağız farklılıklarının öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla, yazma eğitimi süreçlerinde ağız özelliklerini dikkate alan öğretim tekniklerinin geliştirilmesi önerilmektedir. Çalışma, dil eğitimi alanında yeni bir bakış açısı sunarak, ağızların yazılı dil üzerindeki etkilerini ele almakta ve Türkçe öğretiminde daha etkili yöntemlerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Thisstudyaimstoexamine the impact of dialectaldifferences in Turkey on Turkishwritingskills. Dueto the widespreaduse of Turkishacross a vastgeographicalarea, the languageincludesvariousdialectaldifferences. Thesevariations can influenceindividuals' writtenlanguageuse and mayparticularlyleadtogrammatical and syntacticerrors in students' compositionwritingprocesses. The studyseekstoanalyzetheseeffectstoraiseawareness of dialectaldifferences in Turkishlanguageteaching and contributeto the development of writingskills.A mixed-methodsapproachwasused in the research. A literaturereviewwasconductedtocollectinformation on the effects of dialectaldifferences on writtenlanguageproficiency and previousstudies on the subject. In the applicationphase of the study, studentsfromdifferentregionswereaskedtowritecompositions on specifiedtopics. The influence of dialectalfeatures on students' writtenexpressionskills and grammaticalerrorswereassessedusingcontentanalysis and erroranalysismethods. Theseanalyseswerecarriedouttoexamine the effects of dialectaldifferences on writingskillsmorecomprehensively and toproposesolutionstoproblemsencountered in writingeducation.The findings of the studyrevealedthatdialectaldifferencesplay a significant role in students' writtenexpression and thatthesevariations can negativelyaffecttheirabilitytowrite in standardTurkish. Itwasobservedthatlocaldialectalfeaturesparticularlyleadtoerrors in wordchoice, syntax, and spelling. Based on theseresults, variousrecommendationsweremadetoincreasedialectawareness in Turkishlanguageteaching and toenhancewrittenexpressionskills.Thisstudyaimstoinvestigate the impact of localdialectaldifferences on the writingskills of middleschoolstudents in Turkey. Since Turkishcontainsdifferentdialectalfeaturesduetoitswidespreaduse, studentsmayencountervariouslinguisticerrors in theirwrittenexpression, includinggrammar, syntax, and wordusagemistakes. In thiscontext, the researchwasconductedwithseventh-gradestudentsstudying in Iğdır provincetoanalyze the extenttowhichlocaldialectinfluencestheirwrittenexpressionskills.A mixed-methodsapproachwasadopted in the study, incorporatingbothqualitative and quantitativeresearchmethods. First, an extensiveliteraturereviewwasconductedtoexaminepreviousstudies on the effects of dialectaldifferences on writingskills. In the applicationphase, 47studentsrandomlyselectedfromthreedifferentmiddleschools in variousneighborhoods (Hürriyet Middle School, Iğdır Middle School, and Mimar Sinan Middle School) wereaskedtowritecompositions on predeterminedtopics. The collectedwrittentextswereanalyzedusingcontentanalysis and erroranalysismethods, focusing on dialectalinfluences, grammaticalerrors, and coherence.The researchfindingsdemonstratedthatlocaldialectalfeaturesplay a significant role in students' writtenexpression, contributingtospellingmistakes, syntacticerrors, and wordchoiceissues. Itwasparticularlyobservedthatlocaldialectalelementsposedchallengesforstudents in adaptingtostandardTurkish. The data obtainedhighlight the necessityforteacherstorecognize the dialectalfeatures of the region in which they work and toadopt a moreinformedapproachtowritingeducationbased on thisawarenessAccordingly, the studypresentsseveralrecommendationsforincreasingdialectalawareness in Turkish language teaching. To minimize the impact of localdialectaldifferences on students' writingskills, it is suggested thatinstructionaltechniquesthatconsiderdialectalcharacteristics be developedforwritingeducation. Thisstudyoffers a newperspective in the field of languageeducationbyaddressing the impact of dialects on writtenlanguage and contributingto the development of moreeffectivemethods in Turkishlanguageteaching.