Karpal tünel sendromlu hastalarda kinezyobantlama tedavisinin ağrı, fonksiyonel durum ve el kas gücüne etkisi
The effect of kinesiotaping therapy on pain, functional condition and hand muscle power in patients with Carpal tunnel syndrome
- Tez No: 569474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU ORDAHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç Bu çalışmada Karpal Tünel Sendromu (KTS) hastalarında kinezyobantlama tedavisinin ağrı, fonksiyonel durum ve kas gücü üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniklerine müracaat eden fizik muayene ve elektrofizyolojik bulgularla hafif ve orta şiddette KTS tanısı almış olan 18 yaş ve üzeri 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, dominant el, hasta el, vücut kitle indeksi ve meslek gibi demografik özellikleri kaydedildi. Hastaların semptom süresi, eldeki uyuşma ve güçsüzlük hissi, noktürnal semptomlar, elektronöromiyografi (ENMG) bulguları kaydedildi. Fizik muayene bulguları olarak el ve el bileği eklem hareket açıklığı, tenar atrofi, baş parmak abduksiyon kas gücü, ilk 3 parmakta duyu kusuru, tinel testi, phalen testi ve ters phalen testi bilgileri kaydedildi. Değerlendirme parametreleri olarak Vizüel Analog Skala (VAS), Boston KTS Anketi (BCTQ) ve Jamar Hidrolik El Dinanometresi kullanıldı. Hastalar splint ve splint + kinezyobantlama tedavi grupları olarak randomize şekilde iki gruba ayrıldı. Sadece splint grubundaki hastalara nötral pozisyonda ve volar destekli bir splint verildi. Hastalardan splintleri özellikle gece sürekli ve gündüz mümkün olduğunca 3 hafta boyunca giymeleri istendi. Splint + kinezyobantlama grubuna ise splint uygulamasına ek olarak kinezyobantlama tedavisi uygulandı. Uygulama tekniği olarak nöral teknik ve alan düzeltme teknikleri uygulandı. Bantlama işlemi aynı kişi tarafından haftada 2 defa 3 hafta boyunca tekrarlandı. Bulgular Hastaların demografik verileri Tablo 4.1 de verilmiştir. Her iki grupta tedavi öncesiyle kıyaslandığında, tedavi sonrası 3.
Özet (Çeviri)
Objectives The aim of this study was to evaluate the effect of kinesiotaping treatment on pain, functional status and muscle strength in patients with carpal tunnel syndrome (CTS). Method Eighty patients aged 18 and over who were diagnosed with mild and moderate CTS with physical examination and electrophysiological findings and who applied to the Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Clinics were included in the study. The patients' age, gender, dominant hand, affected hand, body mass index, and demographic characteristics were recorded. The patients' symptom duration, numbness and weakness, nocturnal symptoms, and electroneuromyography (ENMG) findings were recorded. Hand and wrist joint range of motion, thenar atrophy, thumb abduction muscle strength, sensory defect in the first 3 fingers, tinel test, phalen test and reverse phalen test data were recorded as physical examination findings. Visual analog scale (VAS), Boston KTS Questionnaire (BCTQ) and Jamar Hydraulic Hand Dynamometer were used as evaluation parameters. The patients were randomly divided into two groups as splint and splint + kinesiotaping treatment groups. Only patients in the splint group received a volar-assisted splint in the neutral position. The patients were asked to wear the splints especially during the night and as much as possible for 3 weeks. To the splint + kinesiotaping group however, in addition to splint application, kinesiotaping treatment was applied. Neural technique and field correction techniques were applied as a treatment technique. The banding process was repeated by the same person twice a week for 3 weeks. Results Demographic data of the patients are given in Table 4.1.