Karpal tünel sendromlu hastaların tedavisinde kinezyotape bantlama tekniğinin ödem, kavrama gücü ve fonksiyonellik üzerine etkisi
Kinesiotape taping in the treatment of patients with carpal tunnel syndrome effect of technique on edema, grip strength and functionality
  1. Tez No: 935998
  2. Yazar: ŞAHADET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı Karpal tünel sendromlu hastalarda kinezyo bantlama, plasebo kinezyo bantlama ve geleneksel fizik tedavi modaliteleri ağrı, ödem, elin fonksiyonel kapasitesi ve elin kavrama gücü üzerindeki etkisini araştırmaktır. Hafif ve orta KTS tanısı almış 105 hasta randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki hastalara ultrason, TENS, Parafin ve ev egzersizleri uygulandı. Plasebo kinezyo bantlama grubundaki hastalara; Sinir ve karpal kemik Mobilizasyon, Germe ve Güçlendirme egzersizleri, Kinezyo Bantlama (sham/sahte) geleneksel fizyoterapi ve ev egzersizleri uygulandı. Kinezyo bantlama grubundaki hastalara, plasebo bantlama grubundaki tedavi programına ek olarak ödem için kinezyo bantlama uygulandı. Hastalara tedavinin başlangıcında ve 3 hafta sonra, Vizüel Analog skalası (VAS), Boston Karpal Tünel Anketi (BCTQ), Boston Karpal Tünel Semptom Şiddet Skalası (BSŞS), 2 Nokta Ayırımı Statik Testi ve El Kavrama Gücü (HGS) parametreleri uygulanarak değerlendirildi. Her 3 grubun elin fonksiyonel kapasitesi, elin kavrama gücü ve semptomlar tedavi sonunda başlangıca kıyasla anlamlı iyileşmeler gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of kinesio taping, placebo kinesio taping and conventional physical therapy modalities on pain, edema, functional capacity of the hand and grip strength of the hand in patients with carpal tunnel syndrome. 105 patients diagnosed with mild and moderate CTS were randomly divided into 3 groups. Ultrasound, TENS, Paraffin and home exercises were applied to the patients in the control group. Nerve and carpal bone mobilization, stretching and strengthening exercises, kinesio taping (sham) conventional physiotherapy and home exercises were applied to the patients in the placebo kinesio taping group. In addition to the treatment program in the placebo taping group, kinesio taping for edema was applied to the patients in the kinesio taping group. At the beginning of the treatment and 3 weeks later, the patients were evaluated by applying the Visual Analog Scale (VAS), Boston Carpal Tunnel Questionnaire (BCTQ), Boston Carpal Tunnel Symptom Severity Scale (BSSS), 2-Point Discrimination Static Test and Hand Grip Strength (HGS) parameters. All 3 groups showed significant improvements in hand functional capacity, hand grip strength and symptoms at the end of the treatment compared to the beginning.