Karpal tünel sendromu tedavisinde iki farklı kinezyo bantlama yönteminin ağrı, fonksiyon ve elektrofizyolojik bulgular üzerine olan etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of two different kinesio taping methods on pain, function and electrophysiological findings in the treatment of carpal tunnel syndrome
- Tez No: 823913
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ÇİĞDEM KARAÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS), median sinirin el bileğinde fleksör retinakulum düzeyinde basıya uğraması sonucu oluşan tuzak nöropatidir. Kliniği ağrı, beceri ve fonksiyon kaybı, uyuşma gibi şikâyetlerden ve kas atrofisi ve güçsüzlük gibi bulgulardan oluşur. Tanı klinik olarak konulur, elektrofizyolojik çalışmalar destekleyicidir. Orta ve hafif dereceli KTS hastalarında konservatif tedavi yöntemleri ilk seçenektir. Kinezyo bantlama son yıllarda kas iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir. KTS tedavisinde de etkinliğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak literatürdeki çalışmalarda farklı tip kinezyo bantlama yöntemleri kullanılmıştır. Bildiğimiz kadarıyla bu bantlama yöntemlerini birbiri ile kıyaslayan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, KTS tanısı alan hastalarda iki farklı kinezyo bantlama yönteminin ağrı, fonksiyon ve elektrofizyolojik bulgular üzerine olan etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada klinik ve elektrofizyolojik olarak hafif veya orta dereceli karpal tünel sendromu tanısı konan 108 hasta(165 el bileği) kapalı zarf yöntemi ile 3 gruba ayrıldı. Kinezyo bantlama haftada 1 olmak üzere 3 seans, egzersiz tüm gruplarda 3 hafta toplamda 21 seans verildi. İlk gruba Button hole tekniği ile kinezyo bantlama ve egzersiz, ikinci gruba I bandı tekniği ile kinezyo bantlama ve egzersiz, üçüncü gruba ise egzersiz tedavisi verildi. Hastaların tedavi öncesi, tedavi bitimi (3. hafta) ve 12.haftada ağrı (VAS), nöropatik ağrı (DN4 anketi), fonksiyonellik ve semptom şiddeti (Boston karpal tünel sendromu anketi) ve kaba kavrama gücü (Jamar dinamometresi) ile değerlendirildi. Ayrıca tedavi öncesi ve 12.haftada hastalar EMG ile değerlendirildi. VAS ile DN4 skorlarında ki azalma, el fonksiyonlarındaki iyileşme ve semptom şiddetinde ki azalma tedavi sonrası(3.hafta) ve 12.haftada yapılan kontrollerde Button hole ve I bandı grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlıyken (p0,05). El kavrama güçlerinde ki iyileşme 3.haftada ve 12.haftada I bandı grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlıyken (p0,05). Median sinir duyu aksiyon potansiyelleri, birleşik kas aksiyon potansiyeli ve distal duyu latans ölçümlerinde ki iyileşmeler 12.haftada Button hole grubunda I bandı grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS) is an entrapment neuropathy caused by compression of the median nerve at the level of the flexor retinaculum in the wrist. The clinical picture consists of complaints such as pain, loss of skill and function, numbness and findings such as muscle atrophy and weakness. The diagnosis is made clinically and supported by electrophysiological studies. Conservative treatment methods are the first choice for moderate and mild CTS patients. Kinesio taping is a widely used method in the treatment of musculoskeletal diseases in recent years. There are studies showing its effectiveness in the treatment of CTS. The aim of this study was to compare the efficacy of two different kinesio taping methods on pain, function and electrophysiological findings in patients diagnosed with CTS. In the study, 108 patients (165 wrists) with mild or moderate carpal tunnel syndrome diagnosed clinically and electrophysiologically were divided into 3 groups by closed envelope method. Kinesio taping was given for 3 sessions, 1 per week, and exercise was given for 3 weeks in all groups, totalling 21 sessions. The first group received kinesio taping with button hole technique and exercise, the second group received kinesio taping with I band technique and exercise, and the third group received exercise therapy. Pain (VAS), neuropathic pain (DN4 questionnaire), functionality and symptom severity (Boston carpal tunnel syndrome questionnaire) and grip strength (Jamar dynamometer) were evaluated before treatment, at the end of treatment (3rd week) and 12th week. Patients were also evaluated with EMG before treatment and at 12 weeks. While the decrease in VAS and DN4 scores, improvement in hand functions and decrease in symptom severity were statistically significant in the Button hole and I band group compared to the control group at the 3rd and 12th week (p0.05). While the improvement in hand grip strength was statistically significant in the I band group compared to the control group at the 3rd and 12th week (p0.05). Improvements in median nerve sensory action potentials, combined muscle action potentials and distal sensory latency measurements were statistically significant in the Button hole group compared to the I band group at week 12 (p0.05).