Meslek seçiminde ailenin etkisine yönelik bir araştırma
A research on the effect of the family in professional selection
  1. Tez No: 569526
  2. Yazar: ELÇİN KILIÇ ŞARMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞİDE ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Meslek seçimi bireyin hayatındaki en önemli aşamalardan biridir. Bu araştırmada meslek seçiminde ailenin etkisini incelenmektedir. Bu amaçla araştırma psikologluk mesleğini seçen 434 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar“Kariyer Seçiminde Aile Etkisi”ölçeğini doldurmuştur. Verilerin analizi için, psikologluk mesleğini seçen bireylerin aile etkisinin yaşı ve cinsiyeti, anne-babalarının eğitim durumu, iş durumu, gelir durumu ve aileleriyle ilişki durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla T-Testi ve Anova testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre meslek seçiminde aile etkisi (kısmen de olsa) bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Career coice is the most important steps in an individual lifes. In this search, the effect of family on the choice of profession is examined. Therefore, the research was conducted with the participation of 434 persons who chose psychologists. All participant completed“the family impact on career choice”scale. For analysing of the data, the age and gender of the family impact of the individuals who chose the profession of the psychologists, educational status of parents, working condition on the other hand T-Test and Anova Test were used to examine whether income status and relationship with their families changed according to their status. As a result of the research there is a small (partially) family effect.