Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçişte Türkiye'de eğitim tartışmaları (1920-1924)
Educational debates in Turkey during the transition from the Ottoman to the republic (1920-1924)
- Tez No: 569525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN SERCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın birinci kısmında Tanzimat Dönemi'nden başlanarak Birinci TBMM'nin açılışına kadar yürütülen eğitim politikası üzerine yapılan tartışmalar ele alınmıştır. Bu dönemde aydınların ve devlet adamlarının eğitim ile ilgili görüşlerine toplu olarak değinilmiştir. Özellikle cumhuriyet dönemi eğitim anlayışı üzerinde etkili olan Ziya Gökalp'in fikirlerine yer verilmiştir. İkinci kısımda ise Birinci TBMM'den Tevhid-i Tedrisat Kanununa kadar geçen süreçteki eğitim politikaları üzerine yapılan tartışmalar incelenmiştir. Bu tartışmalarda hem Atatürk'ün hem de Maarif Vekillerinin fikir ve görüşleri ile dönem basınında fikirlerini beyan eden aydınların ve TBMM'deki mebusların meclis kürsüsünden eğitimle ilgili yaptıkları konuşmalara yer verilmiştir. Son kısımda da Birinci TBMM'nin açılışından başlanarak Tevhid-i Tedrisat Kanunun ortaya çıkış süreci ve bu süreçte yapılan tartışmalar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first section of this study we focus on the discussions on education policy from the beginning of the First Reforms Period until opening of the First Turkish Grand National Assembly (TBMM). Opinions of intellectuals and statesmen of this period regarding education are mention in aggregate. Especially ideas of Ziya Gökalp, which had significant effects on the education concept of the republic period, are discussed in detail. In the second section discussions on education policy in the period from the First TBMM until the Law on Unification of Education are studied. In scope these discussions, ideas and opinions of both Ataturk and the Ministers of Education as well as opinions of intellectuals who gave statements on the press of the time, and speeches by Parliament Members of TBMM on the national assembly podium are accounted. In the final section we study the process leading to creation of the Law on Unification of Education starting from opening of the First TBMM and the discussions held in this process.