Sınıf öğretmenlerinin 2013 3. sınıf fen bilimleri dersi öğretim programının uygulanmasına yönelik tutumları
The attitudes of class teachers for the implementation of 2013 3rd graduate science course
- Tez No: 569527
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
2013 yılında uygulamaya konulan ilkokul 3. sınıf Fen Bilimleri öğretim programının uygulanmasına ilişkin sınıf öğretmenlerinin tutumlarını belirlemeyi amaçlayan bu araştırma nicel verilere dayalı genel tarama modelinde bir araştırmadır. Yapılan inceleme sonucunda (α=784) kişilik bir evreni (n=303) kişiden oluşacak bir örneklem grubunun 0,05 anlamlılık ve % 5 hoşgörü düzeyinde temsil edebileceği, evrenden oransal olarak tabakalı (zümrelere göre) örnekleme alma yöntemiyle seçilmesi düşünülmüştür. Veri toplama aracı olarak Savran (2002) tarafından hazırlanan tutum ölçeği uyarlanarak gerekli izinlerden sonra uygulanmıştır. Araştırmanın genelinde; sınıf öğretmenlerinin yeni uygulamaya konulan ilkokul 3. sınıf Fen Bilimleri Öğretim Programının uygulanmasına ilişkin“genel, üniteler ve öğrenci kazanımları, öğrenme ve öğretme etkinlikleri, ölçme ve değerlendirme”boyutlarında orta düzeyde bir görüş belirttikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, it is aimed to determine the views of the primary school teachers using the general screening model that depends on quantitative datas regarding the implementation of new applications for (2013) 3rd grade science program. As a result of the investigation, sample group of 303 people(n=303) , 0,05 meaningfulness and %5 tolerance level ,was thought to represent the universe of 784 people (a=784).Selection by sampling method proportionally from the universe and simple random sampling method was thought for this. As data collection attitude scala prepared by Savran (2002),after the required permissions, was adapted and applied.