Yerel yönetimlerde halkla ilişkilerin amaçları ve yöntemleri
Aims and methods of public relations in local administration
  1. Tez No: 109080
  2. Yazar: GÜZİDE İYİGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YENER TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
YEREL YÖNETİMLERDE HALKLA İLİŞKİLERİN AMAÇLARI VE YÖNTEMLERİ ÖZET Yerinden yönetimler, yerel halkın, kendi eliyle seçtiği organlarca yönetilmesini ifade eden bir örgüttür. Demokratik devlet yapısı içinde yerel yönetimlerin önemi son derece büyüktür. Hatta demokratik hukuk düzenin temel taşı yerel yönetimlerdir, denebilir. Bulundukları bölgede yaşayan insanları yakından ilgilendiren hizmetler yaptıkları için halkla ilişkileri zorunludur. Halkla ilişkiler; örgütün çevre desteğini sağlamak için yapmış olduğu planlı girişim olarak ifade edilebilir. Kamu yönetimi veya yerel yönetimler için düşünürsek halkla ilişkilerden yönetimin, iletişim olayından yararlanarak çevreye doğru bilgiler aktarması anlaşılmaktadır. Yerel yönetimler yerel hizmet birimleridir ve etkili verimli hizmet üretebilmeleri için halkla içice olması kamuoyunun nabzını tutması ve onun desteğini alması gerekir. Kamuoyunun genel düşüncesi yerel yönetimlerin başarısı ve süresi için oldukça önemlidir. Yerel Yönetimlerin halkın nabzını tutarken uygulayacağı yöntemler de en az halkla ilişkiler fikri kadar önemlidir. Çünkü, uygun iletişim amaçlarının seçilmesi iletilmek istenen düşüncelerin yerine ulaşmamasını sağlayacaktır. Yerel yönetimler hedef kitlenin yani halkın özelliğine uygun, en etkili iletişim anemi kullanmak zorundadır. Halkla ilişkiler yöntemlerinin yönetim birimlerince özellikle yerel yönetimlerce kullanılması, yönetim ve halk ilişkisi açısından olaya yeni bir boyut kazandırmıştır. Anahtar Kelimeler 1. Yerel Yönetim 4. Merkezi Yönetim 2. Halkla İlişkiler 5. Halk Katılımı 3. Halkla İlişkiler Yöntemleri
Özet (Çeviri)
AIMS AND METHODS OF PUBLIC RELATIONS IN LOCAL ADMINISTRATION SUMMARY Local administration is the organization which is the local public managed thir adminisrtration. Local, administration is very important in the democratik goverment structure. İn addition that local administration is the basic of democratic law organization. Local administration made very useful works, for publics which are live same areas. Public relations is the actions for provide publics support, if we thought according to public administration or local administration, public relation is the transferring of right information to the public. Local administration is the local service units and they must together with public to get good services. And they must take their safetty. The method which applied by local administration is the important as idea of public relations. Because, the selection of right aim of communication provide the right idea transmission. Local administration must be used effective communication devices which are suitable of special public feature. Publick relation methods used by local administration create new dimensions for management and administration. Key Words 1. Local administrations 4. Public administrations 2. Public relations 5. Support of public 3. Public relations methods