Cumhuriyetten günümüze Türk kamu yönetiminde halkla ilişkiler ve Edirne Devlet Hastanesi örneği
From the beginning of the Turkish Republic till now public relations in Turkish public administration and model of the Edirne Memorial Hospital
- Tez No: 109072
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERKAN DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Bu araştırma; Cumhuriyetten günümüze Türk kamu yönetiminde halkla ilişkiler hizmetlerinin durumunu incelemek amacıyla yapılmış ve amaca uygunluğu nedeniyle literatür tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki kamu kurumlan, örneklemini ise, Edirne Devlet Hastanesi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, konuyla ilgili literatür taraması sonucu elde edilen bilgiler ve araştırmacı tarafindan geliştirilen görüşme soru kağıdının, örneklem olarak seçilen kamu kurumu çalışanlarından 311 kişiye uygulanmasıyla saptanmıştır. 20. yüzyılda ortaya çıkan eğitim, teknoloji ve özellikle iletişim alanındaki hızlı değişimler sonucu tüm kurum ve kuruluşlar karmaşık bir hal almıştır. Bu karmaşık yapıya destek arayışı, halkla ilişkiler uygulamalarını zorumu kılmıştır. Ülkemizde halkla ilişkiler uygulamaları, devlet öncülüğünde ilk kamu yönetiminde uygulanmaya başlamış, fakat kamu yönetimine hakim olan bürokratik kültür yapımız ve demokrasi geleneğinin tam anlamıyla yerleşmemiş olması, halkla ilişkilerin kamu yönetiminde gelişimini engellemiştir. Türkiye'de devlet-vatandaş iHşkilerinin, kamu yönetimindeki halkla ilişkiler hizmetlerinin yeterli düzeyde ve çağdaş bir kamu yönetimi sistemine uygun bir anlayışla yürütülmesi için, bilimsel araştırmalardan destek alan, demokratikleşmeyi, kamu yönetiminde etkinlik ve verimliliği hedefleyen yeni politika ve örgütlenmelere ihtiyaç bulunmaktadır. Halkla ilişkiler halkın kamu yönetimini denetleyebileceği ve kamu yönetiminin verdiği hizmetlerde hız, etkinlik ve verimliliği arttıran en uygun yöntem olarak kabul edilmektedir ANAHTAR KELİMELER: Edirne Devlet Hastanesi, Halkla İlişkiler, İletişim, Kamu Yönetimi, Örgüt
Özet (Çeviri)
Ill From Beginning of The Turkish Republic Tül Now Public Relations in Turkish Public Administration and Model of The Edirne Memorial Hospital SUMMARY This research is a survey of literature which aims to examine the state of services in public relations in Turkish Public Administration from the Declaration of Republic to the present. The scope of this research is formed by the public organisations and is supported by Edime Memorial Hospital as a model. The data of the research has been determined by the information acquired as a result of the related literature survey and the application of the questionnaires developed by the researcher to 331 public workers chosen at random. In the twentieth century the significance of man has increased as a result of rapid changes in the field of education, technology and particularly communication and parallel to these change there is also a great demand for the implementation of public relations. In Turkey the implementation of public relations has been first applied to public administration organisations under the guidance of government, yet both the bureaucratic culture of the citizens which dominates the public aa'rninistration and the democratic tradition which has not been fully settled yet have prevented the development of public relations in the public organisations. In Turkey, in order government-citizen relations and public relations in the public administration organisations in the public administration organisations to be carried out at a sufficient level and in an understanding suitable to the contemporary public administration system, there is a need for policy and organisations which aim at effectiveness and efficiency in public administration and in democratisation which is supported by scientific research. Public relations is regarded to be the best method where citizens are able to inspect the public admimstration and in the service provided by the public relations to increase effectiveness, speed and efficiency. KEY WORDS: Communication, Edirne Memorial Hospital, Public Relations, Public Administration, Organization