Türkiye'de kamu özel sektör işbirliği ve bir model önerisi
Public private partnership in Turkey and a model proposal
  1. Tez No: 569547
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 423
Özet
Kamu Özel Sektör İşbirliği, Yeni Kamu Yönetimi yaklaşımı ile ortaya çıkmış bir uygulamadır. Geleneksel kamu yönetimi uygulamalarının özellikle 1970'li yıllar sonrasında ortaya çıkardığı bütçe sorunları sonrasında devletin küçültülmesi ve piyasa mekanizmalarının devlet yönetimine dâhil edilmesi amacıyla başlangıçta özelleştirme uygulamaları ile günümüzde ise Yap-Kirala-Devret (YKD) gibi daha karmaşık yapılar ile karşımıza çıkan KÖİ, özellikle son yıllarda dünya çapında rağbet gören bir uygulama olmuştur. KÖİ'yi kamu hizmetlerinin 20-30 yıl gibi uzun dönem için yapılan sözleşmeler ile özel sektöre yaptırılması olarak kısaca özetlemek mümkündür. Bu kısa özete rağmen, kamu hizmetlerinin özel sektör eli ile yaptırılıyor olması kamunun sorumluluklarını azaltmak yerine artırmaktadır. Diğer taraftan özel sektörün belirli oranda bir kâr beklentisi ile kamu hizmetine girmiş olması gerçeği, KÖİ uygulamasının yönetimini karmaşık hale getirmektedir. Bu karmaşıklığın aşılması ve KÖİ uygulamalarının yaygınlaşması amacıyla dünya üzerinde birçok uluslararası kuruluş ve araştırmacı KÖİ modellerinin ve sözleşme yöntemlerinin geliştirilmesine yönelik rehber, kılavuz ve yönerge yayınlamışlardır. Genel olarak bu kuruluş ve araştırmacıların amacı, uygulamaya yönelik“en iyi yöntemi”bulmaya çalışmaktadır. Tüm uluslararası kuruluşlar KÖİ konusunda uzmanlaşmış ülkelerde uygulanan yöntemlerin alınmasını, tecrübelerden faydalanılmasını, geliştirilmiş prosedürlerin ve mevzuatın kullanılmasını tavsiye etmektedir. Bu yol ile“en iyi”yönteme ulaşılmasının daha kolay olacağı belirtilmektedir. Bu tez, söz konusu kuruluşların ve araştırmacıların çalışmalarından yola çıkılarak, Türkiye'de KÖİ modellemesi yapabilmek için gerekli kritik başarı faktörlerini, bu çalışmalardan analiz etmek ve bu veriler ışığında Türkiye için bir model oluşturulmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Public Private Partnership (PPP) is an application developed with the new Public Management approach. The traditional public administration practices have emerged with the aim of minimizing the state and integrating the market mechanisms into the state administration after the budget problems caused by especially after the 70s, it has been a worldwide demand in the recent years, especially the privatization practices and today the more complex structures such as Build-Rent-Transfer. It is possible to summarize the PPP as the construction of public services in the private sector for 20-30 years. In spite of this brief summary, the fact that public services are built by the private sector increases the responsibilities of the public rather than reducing them. On the other hand, the fact that the private sector has entered public service with a certain profit expectation complicates the management of PPP implementation. Many international organizations and researchers around the world have published guidelines for the development of PPP models and contractual methods in order to overcome this complexity and spread the PPP applications. In general, the purpose of these organizations and researchers is trying to find the best method of implementation. All international organizations recommend taking the methods applied in the countries specialized in PPPs, benefiting from the experiences and using the developed procedures and legislation. In this way, it is stated that it will be easier to reach the best in method. This dissertation aims to create a model for Turkey starting from these researches work