Dantel teknikleri ve tek renkli dantel efektlerinin dijital baskı tekniği ile uygulanması
Lace techniques and application of monochromatic lace effects with digital printing technique
  1. Tez No: 569549
  2. Yazar: GÖZDE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Dantel, giyinme ihtiyacı ve süslenme arzusu ile ortaya çıkmıştır. İlk örnekleri ağ/file işleri olan ve zamanla en narin ürünlerini veren bu sanat, tekstil tarihinde ayrı bir öneme sahip olmuştur. Dantel yapımı insanlar için bir uğraş ve aynı zamanda bir gelir kaynağıdır. İlk örneklerinden bugüne; kültürlerin ve geleneklerin aktarılmasında da önemli bir rol oynamıştır. Çoğunlukla ait oldukları coğrafyalara ve milletlere göre adlandırılan dantellerin desenleri; kültürel motiflerden etkilenmiş, kullanılan malzeme, araç ve teknik ile özgünleşmiştir. Dünya dantelleri arasında; Avrupa dantelleri başarılı örnekleri ile öne çıkmaktadır. Bu başarısı tekniğinin, araçlarının ve malzeme kalitesinin yüksek olması ile ilgilidir. Avrupa geçmişte sahip olduğu birçok önemli dantel üretim merkezi ile dantel ticaretinin de merkezi olmuştur. Ortaçağ'da manastırlarda üretilen danteller zamanla ev tipi üretimle yaygınlaşmıştır. Sanayi Devrimi ile geliştirilen basit makineler elde yapılan dantellerin önceleri zemin kumaşlarının üretilmesini sağlamıştır. Daha sonraları makinelerin gelişimi ile elde üretilen birçok karmaşık desen seri olarak üretilebilmiştir. Hem bir tekstil tekniği olarak hem de desen özelliği açısından tekstil tasarımında dantel önemli bir yere sahiptir. El yapımı danteller makineler ile daha ucuza üretilebilseler de özgünlükleri ve kendilerine has desen karakterleri onların farklı tekstil teknikleri ile taklit edilmelerine neden olmuştur. Baskı yöntemlerinin gelişmesi dantellerin özgün desen karakterlerinin tekstil yüzey tasarımlarında kullanılabilmesine olanak sağlamıştır. Dantel baskılı tekstiller; giyim, aksesuar ve ev tekstili gibi birçok alanda kullanılmıştır. Günümüz dantel efektli baskı tasarımları; çoğunlukla daha çevreci ve daha düşük maliyetli dijital baskı teknikleri ile uygulanmaktadır. Günümüz teknolojisinin en önemli kazanımlarından biri olan dijital baskı makineleri; hızları, baskı kaliteleri ve renk sonuçları ile eski tekniklere göre daha başarılı sonuçlar sunmaktadır. Bu çalışma, dantel tarihi hakkında kapsamlı araştırılma yapılmasını, monokromatik renk düzenlemelerinin incelenmesi ile birlikte tek renkli dantel efektli baskı tasarımlarının oluşturulmasını içermektedir. Dönemin sanat akımlarından etkilenen dantelin; Ortaçağ, Rönesans, Barok sanatından ve Sanayi Devrimi'nden nasıl etkilendiği; araştırılan yazılı ve görsel kaynaklar üzerinden örnekler ile açıklanmıştır. Daha sonra dantel baskı tasarım örneklerinin; kullanım alanları ve renk tercihleri analiz edilmiştir. Bu araştırmalar sonucunda tek renkli ve dantel efektli baskı tasarımları oluşturulmuştur. Ege Bölgesi'ne ait bitki formlarından yola çıkarak oluşturulan dantel desenlerinde klasik örneklerin karakteristik özellikleri dijital olarak analiz edilmiştir. Yöreye ait motifler bu özelliklerin üzerine uyarlanarak yeni dantel desenleri oluşturulmuştur. Bu desenler de monokromatik ve monoton renk düzenlemeleri ile baskılı kumaş koleksiyonuna dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lace has emerged with a need to dress and a desire to be decorated. This art, whose first examples are mesh/netting Works and which gives its most delicate products over time, has had a distinct importance in the history of Textiles. Lace-making is an endeavor for people and also a source of income. From its earliest examples to today, it has also played an important role in the transfer of cultures and traditions. The patterns of the lace, which are mostly named according to the geographies and nationalities to which they belong, were influenced by cultural motifs and became unique with the materials, tools and techniques used. Among the world's laces; European laces stand out with their successful examples. Its success is related to the high quality of its technique, tools and materials. Europe has also been the centre of the lacet rade, with many important lace manufacturing centres owned in the past. In the Middle Ages, laces produced in monasteries became common with household production over time. The simple machines developed with the Industrial Revolution made the production of lace ground fabrics. Many complex patterns that were later produced by the development of machines were able to be produced in series. Lace has an important place in textile design both as a textile technique and in terms of pattern feature. Although hand-made laces can be produced more cheaply with machines, their originality and unique pattern characters have caused them to be imitated by different textile techniques. The development of printing methods enabled the original pattern characters of the laces to be used in textile surface designs. Lace printed textiles have been used in many areas, including clothing, accessories and home textiles. Today's lace-effect print designs are mostly applied with more environmentally friendly and lower-cost digital printing techniques. One of the most important gains of today's technology, digital printing machines, speeds, print quality and color results, compared to the old techniques offer more successful results. This work includes extensive research in to the history of lace, along with the study of monochromatic color arrangements, and the creation of monochrome lace-effect print designs. How lace influenced by the art movements of the period was influenced by Medieval, Renaissance, Baroque art and the Industrial Revolution; it is explained with examples through written and visual sources researched. Later lace print design samples; their usage areas and color preferences were analyzed. As a result of these investigations, monochrome and lace effect print designs were created.