How effective are the advertising expenses made in the worst performing year? A worldwide analysis
En kötü performans gösterilen yılda yapılan reklam harcamaları ne ölçüde etkili? Dünya çapında bir analiz
- Tez No: 569556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Geçmişten bugüne olan teknolojinin gelişmesi, rekabetin artması, kaynakların azalması gibi farklılıklar firmalar için kaynakların en etkin şekilde kullanma problemini doğuruyor. Reklam, eğer doğru stratejik kararların seçilmesiyle birlikte uygulanırsa firmalar için hem soyut hem de somut bir etki yaratacak etkin bir yatırım haine gelecektir. Firmalar doğası gereği yapısal olarak farklı olduklarından dolayı, hangi kaynağa ne şekilde yatırım yapacakları onlara bağlıdır. İşletmelerin genel hedefi paydaş değerini arttırmak ve sürdürülebilirliği sağlamaktır. Şirketler uzun dönemli başarı elde etmek ve paydaş değerini arttırmak istiyorlarsa, reklam gibi ek kaynaklara yatırım yapmaya ihtiyaç duyabilirler. Reklam günümüzde birçok kanal yoluyla yapılabilmektedir. Yani, firmalar hem baskı veya televizyon gibi ana medya kanallarını tercih edebilirler, hem de sosyal medya gibi online medya kanallarına yönelebilirler. Reklam aynı zamanda piyasa değerini arttıran ve firmalara zorlu rekabet ortamlarında prestij kazandıran bir yatırımdır. Reklam aynı zamanda firmaların harcayabilirliğiyle de ilgilidir. Sınırlı kaynaklardan dolayı, firmalar reklamı onlara değer katacak bir yatırım olarak görse bile yatırımdan vazgeçebilecek konuma getirilmiştir. Biz kendi çalışmamızda, ilkönce konularla alakalı genel bilgileri ve litetatür araştırmasını ortaya koyduk. Reklamın riski düşürdüğü ve buna bağlı olarak firma değerine pozitif yönde etki ettiğine dair çalışmalar mevcut. Buna ek olarak, bunu ekonomik dalgalanmalarla bağdaştıran ve şirketlerin reklam yatırımlarının ekonomik dalgalanmalara bağlı olarak farklı sonuçlandığına yönelik çalışmalar da mevcut. Bizim temel amacımız durgunluk zamanı yerine en kötü yılı baz almak oldu, buna bağlı olarak regresyon analizini yürüttük. Biz kıtalararası 43 borsa, 15.586 şirketin hisse senetlerini 21 yıllık (1998-2018) periyotta inceledik. Bu periyottan en kötü performans gösterdikleri yılı seçip, veriyi ona bağlı olarak elde ettik. Şirketlerin reklam harcamalarını ve kötü koşullar altında diğer değişkenlerle ilişkisini gözlemledik. Kötü dönemlerinde dahi pozitif bir değer gözlemlemeyi ve reklamın riski düşürerek hisse senetlerini kötü darbelerden muhafaza ettiğini gözlemlemeyi bekledik. Durgunluk dönemi olarak genel ekonomiden ziyade firma bazlı en kötü performans gösterdiği yıldaki tutumlara bakmayı tercih ettik. Eviews istatistik programını kullanarak regresyon analizi uyguladık. Tüm bunları dikkate alırken sektör bazlı bakarak da farklı bir bakış açısı ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
With the differences from past to present; development of technology, rise of competition, reduction of resources etc. give rise to the problem for companies to use their resources effectively. Advertising is an effective investment for companies to gain positive tangible and intangible effects if they implement it with the right strategic decisions. Since the companies are different in nature due to their structures, which resource they have to invest depends on them. The overall objective of the firms is increase shareholder value and ensure sustainability. If companies want to gain long-term success and increase shareholder value, they need to invest in additional resources such as advertising. It can be advertised through a wide variety of channels in present. Because of this, companies prefer main media channels like print and Television beside online media channels like social media. Advertisements also increase market value and help to increase companies prestige in the competitive environment. Advertising also depends on companies spending capacity. Due to the limited resources, even if companies know that advertisement is beneficial for them, they can give up to invest. In our study, first general information about the topics and literature search was displayed. There are studies that showed advertising decrease risk, so it has a positive effect on firm value. There are also studies that link this with economic fluctuations and showed companies investment in advertising result in different reactions depending on economic activities. Our first purpose is instead of looking at the recession year, we want to take companies worst financial performance year, then run a regression with regard to this. We examined cross-continental 43 stock markets, about 15.586 companies, we gathered 3570 of them which we can find all of the variables data, and we took 21 year period between 1998-2018. We find the worst year from this 21 year. We looked their advertising expenditures and its relationship with the other variables in their worst year. We expected to find advertising has a positive value even if in their bad times and advertising helps to decrease companies risk and protect their stocks from strikes in bad times. As recession definition apart from general economic conditions, we prefered to look at the attitudes in companies worst financial performance year. We conducted a regression analysis by choosing Eviews statistical software programme. When we were doing this, with industry type, we looked the relationship from different point of view.