2-6 yaş arası down sendromlu bireyler ile normal gelişim gösteren bireylerin fonolojik farkındalık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of phonological awareness levels of individuals with down syndrome and normal development between 2-6 years
  1. Tez No: 569571
  2. Yazar: ŞERİFE İSLAMOĞLU KÜLTE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA ÇIKILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2–6 yaş arası Down sendromlu bireyler ile normal gelişim gösteren bireylerin fonolojik farkındalık düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemektir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan tarama modeli kullanılmıştır. Çünkü tarama modeli betimleyici bir araştırma yöntemi olup araştırılmak istenen problemin mevcut var olan durumunu betimlemek için kullanılmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 15 Down sendromlu ve 15 normal gelişim gösteren 2-6 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri,“Erken Çocukluk Dönemi Fonolojik Duyarlılık Ölçeği (EÇDFDÖ)”ile elde edilmiştir. Bu ölçek ile bireylerin fonolojik farkındalık düzeyleri ölçülmüştür. Down sendromlu bireyler ile normal gelişim gösteren bireylerin fonolojik duyarlılık testlerinden aldıkları puanların istatistiksel analizine göre her iki grubun da genel fonolojik duyarlılığı oldukça düşük olmasına rağmen alt değişkenler açısından normal gelişim gösteren bireylerin Down sendromlu bireylere göre daha yüksek puanlar aldıkları tespit edilmiştir. Normal gelişim gösteren bireylerin yüksek çıkan fonolojik duyarlılık puanlarının Down sendromlu bireylerden istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak amacıyla her bir alt test için yapılan Mann Whitney U-testi sonuçlarına göre, bireylerin gruplarına göre (Down-normal) anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Araştırma sonucunda fonolojik duyarlılık konusunda Down sendromlu bireylerin normal gelişim gösteren bireylere kıyasla daha düşük seviyede kaldıkları ve aradaki sayısal farkın istatistiksel açıdan da %99 güven aralığında anlamlı çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a significant difference between the levels of phonological awareness of normal individuals and Down's syndrome patients aged 2–6 years. In this research, screening model which is one of the quantitative research methods was used. Because the scanning model is a descriptive research method, it is used to describe the current situation of the problem to be investigated. The study group of the study consists of 15 people with Down syndrome and 15 normal development aged 2-6 years. The data of the study were obtained with“Early Childhood Phonological Sensitivity Scale”. With this scale, phonological awareness levels of the individuals were measured. According to the statistical analysis of the scores obtained from the individuals with Down syndrome and normal individuals from the phonological susceptibility tests, it was found that although the general phonological sensitivity of both groups was quite low, normal individuals scored higher in terms of sub-variables than the individuals with Down syndrome. According to Mann Whitney U-test results for each subtest, it was found that there was a significant difference between the groups of individuals (Down-normal) in order to determine whether the high scores of normal individuals had statistically significant difference from individuals with Down syndrome. As a result of the study, it was observed that the individuals with Down syndrome were at a lower level in terms of phonological sensitivity compared to normal individuals and the numerical difference between them was found to be statistically significant in the 99% confidence interval.