İş-aile ve aile-iş çatışması ile iş-aile-hayat tatmininin işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Bir üniversite hastanesinde araştırma
The effect of work-family and family-work conflict on work-family-life satisfaction and intention to leave: Research in a university hospital
- Tez No: 569570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İnsan yaşamının önemli bir parçası olan iş ile aile sorumlulukları zaman zaman çatışabilmektedir. İnsanlar bu iki önemli rolünü yerine getirmede zorluklar yaşamaktadır. İş ve aile yaşamlarındaki farklı roller, insanların istek ve ihtiyaçların aynı anda ortaya çıkabilmesi nedeniyle uyumsuz olmakta ve roller arasında çatışma yaşanmaktadır. Gerek iş çatışması gerekse aile çatışması iş, aile ve hayat tatmini üzerinde olumsuz etkilerde bulunarak işten ayrılma niyeti doğurabilmektedir. Özellikle yoğun ve hassas görevleri olan hastane çalışanlarının, hem iş hem de aile sorumluluklarını yerine getirmede karşılaşabilecekleri sıkıntılar daha fazla olabilmektedir. Bundan dolayı iş-aile çatışmasının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisinin araştırılması hastane işletmeleri açısından yararlı olacaktır. Araştırmanın temel amacı iş-aile çatışması, aile-iş çatışması, iş tatmini, aile tatmini ve hayat tatmini ve işten ayrılma niyeti ilişkisinin test edilmesi için bir model oluşturmaktır. Katılımcılara ait korelasyon analizi bulgularına göre iş-aile çatışması ile işten ayrılma niyeti arasında, aile-iş çatışması ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Çalışanlar iş-aile ve aile-iş çatışması yaşadıklarında işten ayrılma niyetleri artmaktadır. Ayrıca iş tatmini ile işten ayrılma niyeti, aile tatmini ve işten ayrılma niyeti, hayat tatmini ile işten ayrılma niyeti arasında negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İş, aile ve hayat tatmini azaldıkça çalışanların işten ayrılma niyetlerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Work and family responsibilities, which are an important part of human life, may occasionally conflict. Both work conflict and family conflict may have a negative impact on work, family and life satisfaction. Different roles in work and family life are inconsistent with the necessity of people's demands and needs.In particular, hospital workers with intensive and sensitive tasks may have more difficulties in fulfilling their job and family responsibilities. Therefore, it would be useful for hospital organizations to investigate the effect of work-family conflict on job satisfaction of employees. The main aim of the study is to create a model for testing the relationship between work-family conflict, family-work conflict, job satisfaction, family satisfaction and life satisfaction and intention to leave. According to the correlation analysis findings of the participants, it was found that there was a significant and positive relationship between family-work conflict and intention to leave between work-family conflict and intention to leave. Employees intend to quit when they experience work-family and family-work conflict. In addition, a negative and significant relationship was found between job satisfaction, intention to quit, family satisfaction and intention to quit, life satisfaction and intention to quit. Work, family and life satisfaction decreases as employees' intention to leave the work has been seen.