Öğretmen adaylarının siber güvenlik farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of prospective teachers' cyber security awareness
- Tez No: 569578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEMSEDDİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının kişisel siber güvenlik sağlama durumlarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda öğretmen adaylarının demografik özellikleri ile kişisel siber güvenlik sağlama durumları arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde öğrenim gören 270 erkek ve 509 kadın olmak üzere 809 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının kişisel siber güvenlik sağlama durumlarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Erkek öğretmen adaylarının kişisel siber güvenliği sağlama hususunda kadın öğretmen adaylardan daha duyarlı olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının akademik başarıları ve öğrenim gördükleri sınıf düzeylerine göre kişisel siber güvenliği sağlama durumları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. İnterneti daha sık kullananların az internet kullananlardan, kötümser olanların iyimser olanlardan kişisel siber güvenlik duyarlılık düzeylerinin daha yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is examining preservice teachers' providing personal cyber safety situations in teachers colleges. In accordance with this purposes and sub goals, the connection between demographic features of preservice teachers and their providing cyber safety situations is analyzed. Research sample is consist of 809 preservice teachers that 270 male and 509 female teachers study at Necmettin Erbakan University in 2017-2018. Correlational survey method is used in this work. It is found that preservice teachers' providing personal cyber safety situations are medium level in conclusion of research. It is understood that male preservice teachers about providing personal cyber safety. It is not found meaningful difference among providing cyber safety situations in view of class level they study and their academic achievements. It can be say that preservice teachers who use net more frequent, have more higher sensitivity about personal safety than preservice teachers who use that less and pessimist have more higher sensitivity about personal cyber safety than optimistic have.