Özel eğitim öğretmenleri ve meslek adaylarının siber güvenliği sağlama düzeyleri ve etkileyen faktörler
Levels of cyber security provision by special education teachers and candidates and affecting factors
  1. Tez No: 970704
  2. Yazar: FİRDEVS DURAN SADEBIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATİ VARDAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ARSLAN KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, özel gereksinimli bireylere hizmet veren özel eğitim öğretmenleri ve meslek adaylarının kişisel siber güvenliğini sağlama düzeyi ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla Türkiye genelinde görev yapan ve çevrim içi veri toplama araçları yoluyla ulaşılan toplam (466) özel eğitim öğretmeni ve özel eğitim öğretmenliği bölümü öğrencisi (meslek adayı) ile gerçekleştirilmiştir. Özel eğitim öğretmenleri ve meslek adaylarının kişisel siber güvenlik düzeylerini ölçmek amacıyla kişisel siber güvenliği sağlama ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçek ve alt puanlarının iç tutarlılık cronbach alfa değerleri bu çalışma için güvenilirliği yüksek düzeydedir. Özel eğitim öğretmenleri ve meslek adaylarının siber güvenliği sağlama düzeyleri orta düzeydedir. Özel eğitim öğretmenleri ve meslek adaylarının siber güvenliği sağlama düzeyleri, kişisel özelliklere (cinsiyet, yaş vb.) göre anlamlı farklılık göstermektedir. Özel eğitim öğretmenleri ve meslek adaylarının siber güvenliği sağlama düzeyleri, mesleki özelliklere (öğretmenlik durumu, hizmet yılı vb.) göre anlamlı farklılık göstermektedir. Özel eğitim öğretmenleri ve meslek adaylarının siber güvenliği sağlama düzeyleri, günlük internet kullanım süresine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Özel eğitim öğretmenleri ile meslek adaylarının siber güvenliği sağlama düzeyleri, sahip oldukları sosyal medya sayısına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Araştırma sonucunda özel eğitim öğretmenleri ve meslek adaylarının kişisel siber güvenlik farkındalıklarının orta düzeyde çıkması bireysel, eğitsel, kurumsal ve politika yapıcılar nezdinde yeni ve önemli stratejilerin oluşturulmasında önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with a total of (466) special education teachers and special education teaching department students (professional candidates) working throughout Turkey and reached through online data collection tools in order to examine the level of personal cyber security of special education teachers and professional candidates who serve individuals with special needs and the factors that affect it. The personal cyber security scale was used to measure the personal cyber security levels of special education teachers and professional candidates. The internal consistency Cronbach alpha values of the scale and its sub-scores used in the study are highly reliable for this study. Special education teachers and prospective teachers have a moderate level of cybersecurity. Their cybersecurity levels vary significantly based on their personal characteristics (gender, age, etc.). The levels of cybersecurity provision of special education teachers and professional candidates vary significantly according to their professional characteristics (teaching status, years of service, etc.). The level of cybersecurity provision of special education teachers and professional candidates differs significantly according to the duration of daily internet use. The level of cybersecurity that special education teachers and professional candidates have varies significantly depending on the number of social media accounts they have. As a result of the research, the average level of personal cyber security awareness of special education teachers and professional candidates is important for the creation of new and important strategies for individual, educational, institutional and policy makers.