Muhafazakârlik ve tüketim kültürü üzerine bir inceleme (Üsküdar örneği)
A study on conservation and consumption culture (Example of Üsküdar)
  1. Tez No: 569617
  2. Yazar: SEVİL İKE SALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİRAY YÜCEBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın konusu Muhafazakârlık ve Tüketim Kültürü Üzerine Bir İnceleme (Üsküdar Örneği) olarak belirlenmiştir. Öncelikle muhafazakârlık anlayışı ve muhafazakârlığın değişim evreleri üzerinde durularak konunun etraflıca anlaşılması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra muhafazakârlığın tarihsel geçmişi ele alınmış ve sonrasında geçirmiş olduğu değişimler irdelenmeye çalışılmıştır. Tez çalışmasında muhafazakârlığın tanımı, tarihsel gelişimi ve Türkiye'deki muhafazakarlığın gelişimi üzerinde durmaya çalışılmıştır. Bunların yanı sıra muhafazakâr kadınların tüketim alışkanlıkları üzerinde de durularak tüketim kültürü üzerinde yaşanan değişimler de dikkatle incelenmiştir. Konu detaylandırılarak evli olan ve evli olmayan kadınlardan çalışan veya çalışmayan kadınlara kadar çeşitli başlıklar altında tüketim kültüründe yaşanan değişimler anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmada ayrıca derinlemesine görüşme yöntemi uygulanarak muhafazakâr tüketim kültürü ile ilgili örnek veriler toplanmıştır. Çalışmada kendini muhafazakar olarak tanımlayan 20 kadın ile 8 hafta zaman zarfında, birebir derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu veriler çalışmanın verimliliği açısından oldukça önemlidir. Çalışmanın son bölümünde yapılan bütün araştırma ve derinlemesine görüşmeler değerlendirilerek analizler yapılmıştır. Derinlemesine görüşmeler sonucunda, Türkiye'deki muhafazakarlığın getirdiği liberal ekonomi ile birlikte görüşmecilerin refah düzeyinin arttığı ve tüketim alışkanlıklarında değişikliklerin meydana geldiğini ve kendilerini alışveriş yaparken daha rahat hissettiklerini dile getirmektedirler.
Özet (Çeviri)
The subject of this study has been determined as a Study on Conservatism and Consumption Culture (Example of Üsküdar). First of all, it is aimed to understand the subject comprehensively by focusing on conservatism and the change phases of conservatism. In addition, the historical background of conservatism has been discussed and the changes it has gone through have been tried to be examined. In this thesis, it has been tried to focus on the definition, the historical development of conservatism and the development of conservatism in Turkey. In addition to those, the consumption habits of conservative women have been emphasized and the changes in the consumption culture have been examined carefully. The subject is explained in detail by trying to understand the changes in the consumption culture under various headings from married and unmarried women to working or non-working women. Additionally, in-depth interview method was applied and sample data on conservative consumption culture were collected. In this study, in-depth interviews were conducted with 20 women who defined themselves as conservative within 8 weeks. These data are very important for the efficiency of the study. All conducted research and in-depth interviews were evaluated and analysed in the last part of the study. As the result of in-depth interviews, with the liberal economy that is brought by conservatism in Turkey, the interviewers said their level of welfare had increased and there had been some changes in their consumption habits, and they had felt more comfortable when shopping.