İşe yabancılaşma ile sanal kaytarma arasındaki ilişki: Sağlık çalışanlarına yönelik bir araştırma
The relationship between work alienation behavior and cyberloafing: A study on health workers
- Tez No: 569629
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA SÖYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sağlık hizmetlerinin sunumunda en önemli insan kaynağı olan sağlık çalışanlarının davranışları hizmet sunumunun kalitesini etkilemektedir. Tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de kaliteli hizmet sunumu önemli bir yer edinmektedir. İşe yabancılaşma duygusu ve sanal kaytarma davranışları çalışan performansı ve hizmet sunumu kalitesi üzerinde olumsuz bir etki oluşturabilmektedir. Sağlık çalışanlarının iş tutumlarının sonuçları doğrudan hastalara yansır. Bu nedenle işine yabancılaşan ve vaktini iş dışı faaliyetlerden biri olan sanal kaytarma davranışı sergileyen sağlık çalışanlarının iş sonuçları iyi izlenmelidir. Literatür araştırıldığında işe yabancılaşma ve sanal kaytarma arasındaki ilişkinin incelendiği çok kısıtlı sayıda çalışma olduğu belirlenmiş, sağlık çalışanlarına yönelik bir araştırma tespit edilememiş ve bu çerçecede gerek literatüre katkı sağlamak, gerek bu konun sağlık çalışanları üzerindeki sonuçlarını belirlemek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde işe yabancılaşma kavramı, ikinci bölümde sanal kaytarma kavramı üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise çalışma kapsamında elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilerek bulgular sunulmuş ve değerlendirilmiştir. Bu bölümde değerlendirilen veriler bir devlet hastanesi, bir üniversite hastanesi, bir özel hastanede çalışan sağlık çalışanlarına yüz yüze anket yöntemi uygulanarak elde edilmiştir. Analizler sonucunda işe yabancılaşma ve sanal kaytarma arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared with the aim of determining the relation between the work alienation and cyberloafing at the health care providers. When the studies in our country is observed, seperated studies is done about the work alienation and cyberloafing at health sectors and other sectors. However, neither a research studied together about that two concept nor postgraduate thesis is encountered. That's why this study aims at contributing the literature and the studies will be done. The work alienation is perused at three sub-dimensions: labefaction, becoming meaningless and self-alienation. Cyberloafing consists of two sub-dimensions as of important and unimportant cyberloafing. It is aimed in this research to determine the relations between the sub-dimensions of the work alienation and cyberloafing and sociodemographic attributes. This research is applied on 602 health care providers working at a state hospital, a university hospital and a private hospital in the same province. The research results are evaluated with being normal test, t-test, analysis of variance and correlation analysis tests by using SPSS 22.0 program. According to the research results, the average of attendances' work alienation is confirmed as (2.64). When the average of work alienation's sub-dimensions is observed, it is determined as labefaction (2.83), becoming meaningless (2.45) and self-alienation (2.64). The average of cyberloafing is determined as (1.89). It is confirmed as important cyberloafing (1.74) and unimportantl cyberloafing (2.05). A meaningful relation is determined at a low level positively between the work alienation and cyberloafing.