Travayda primipar gebelere verilen hemşirelik desteğinin doğum ağrılarına ve doğum beklentisine etkisi
The effect of nursing support provided to primiparous pregnant women in labor on labor pain and delivery expectancy
  1. Tez No: 569630
  2. Yazar: NERGİS KARAMAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YEŞİM CEYLANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışma, travayda primipar gebelere verilen hemşirelik desteğinin (odaklanma, hayal kurma, masaj, sakral basınç, solunum-gevşeme-ıkınma egzersizleri) doğum ağrılarına ve doğum beklentisine etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel ve ilişkisel olarak planlanmıştır. Çalışmanın evrenini Konya ili Akşehir Devlet Hastanesi doğumhane servisine başvuran 15 Şubat 2018-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında vajinal doğum yapan ve çalışmanın kriterlerine uyan primipar, 3-7 cm dilatasyona sahip, sistemik hastalığı olmayan, sezaryen endikasyonu bulunmayan 18 yaş ve üstü deney grubu 51, kontrol grubu 51 olmak üzere toplam 102 gebe oluşturmuştur. Çalışmaya katılan gebelerden travay süresince bire bir hemşirelik desteği verilen gebeler deney grubunu, rutin gebe izlemi yapılanlar ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubu gebelerine araştırmacı tarafından, doğum ağrılarıyla başa çıkmada etkili yöntemler (odaklanma, hayal kurma, masaj, sakral basınç, solunum-gevşeme-ıkınma egzersizleri) hakkında eğitim verilerek uygulamalar anlatılmış ve bire bir uygulanmıştır. Kontrol grubu gebelerine servisteki rutin bakım dışında herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Çalışmanın verileri doğum öncesi Gebe Tanılama Formu (EK-2), Visual Analog Skala (VAS) (EK-3), doğum sonrası Visual Analog Skala (VAS) (EK-3) ve WIJMA Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) B Versiyonu (EK-4) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 20.0 for Windows programında analiz edilmiştir, frekans ve yüzde dağılımı, aritmetik ortalamalar hesaplanmıştır, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis testleri ve Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study employs a quasi-experimental and correlational design aiming at identifying the effect of the nursing support provided to primiparous pregnant women in labor (concentration, imagination, massage, sacral pressure, exercises of breathing, relaxation and strain) on labor pains and birth expectation. The population of the study consists of 102 pregnant women over the age of 18, 51 of them in treatment group and 51 of them in control group, who applied to Akşehir Public Hospital in Konya, Turkey between 15 February 2018 and 15 August 2018 for vaginal delivery and had the criteria of the study which were being primiparous, having dilatation of 3-7 cm, not having systemic disease and not having an indication of cesarean. The experimental group included pregnant women who received one-to-one nursing support in labor process and the pregnant women in the control group had received routine pregnancy care. The researcher trained the pregnant women in the experimental group on effective methods of coping with labor pains (concentration, dreaming, massage, sacral pressure, exercises of breathing, relaxation and strain), and they were applied with the pregnant women one-to-one by the researcher. No intervention was carried out with the pregnant women in the control group except for routine care in the delivery department. The data of the study were collected through Pregnant Diagnosis Form (App-2), Visual Analog Scale (VAS) (App-3), Post-natal Visual Analog Scale (VAS) (App-3), and WIJMA Delivery Expectancy/Experience Questionnaire Version B (App-4). The data were analyzed on SPSS 20.0 for Windows, frequency and percentage distribution, arithmetic means were calculated, Mann-Whitney U test, Kruskal- Wallis test and Spearman correlation analysis were performed.