Doğum eyleminde hareket serbestliğinin doğum sürecine etkisi
The effect of freedom of movement in labor to the birth process
- Tez No: 480984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Çalışma ilk doğumunu yapacak olan gebelerde dilatasyon aşamasında (travayda) uygulanan hareket serbestliğinin doğum sürecine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü ve deneysel bir araştırma olarak yürütülen çalışma, Mart 2015-Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul ilindeki bir kamu hastanesinde gerçekleştirildi. Örneklem sayısını belirlemek için güç analizi yapıldı. Çalışma grubu (ÇG) n=35, kontrol grubu (KG) n=35 olmak üzere toplam 70 primipar gebe ile çalışıldı. ÇG gebelere travayda hareket serbestliği sağlandı. Veriler; Kişisel Bilgi, Doğum Eylemi Değerlendirme, Visual Analog Scale (VAS), Doğumda Duygudurum Değerlendirme ve Doğum Konforu Değerlendirme Formları ile toplandı. Bulgular: Her iki gruptaki gebeler miadındaydı ve sosyo-demografik özellikleri benzerdi. ÇG gebelerin dilatasyon 4-7 cm iken en fazla yürüdükleri, 8-10 cm iken ise çoğunlukla (%94.2) çömelme hareketini yaptıkları gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was carried out in order to determine the effect to the birth process of the freedom of movement applied to the primiparous mothers during the first stage of childbirth (labor) Materials and Methods: This randomized controlled and experimental study was conducted in a public hospital in Istanbul between March 2015 and December 2016. Power analysis was performed to determine the number of samples. The study was carried out in a total of 70 primipar women that included the study group (SG) n=35 and the control group (CG) n=35 women. Freedom of movement was provided to the SG in the labor. The study data were collected through Personal Information Form, Birth Process Assessment Form, Visual Analog Scale (VAS), Birth Mood-State and Birth Comfort Assessment Form. Results: The pregnancies of women in both groups were full term and the sociodemographic characteristics of the two groups were similar. When the dilatation was 4-7 cm in the SG, it was observed that they walked the most and when they were 8-10 cm they made mostly crouching movements (94.2%).