Travayda doğum topu kullanımının doğum sürecine etkisi
The effect of birth ball use in labor on the birth process
- Tez No: 729469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ŞAHİN, PROF. DR. ESMA SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma; primipar, vajinal doğum planlanan gebelerde doğumun birinci evresinde doğum topu çeşitlerinden olan fıstık topu kullanılarak pozisyon vermenin, doğum sürecine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel çalışma Şubat- Haziran 2021 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi doğumhanesinde yatışı yapılmış, araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan, güç analiziyle belirlenmiş 50 kontrol, 51 müdahale grubu gebe ile yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of positioning using a peanut ball, which is one of the birth ball types, on the birth process in the first stage of labor in pregnant women planned for primipar vaginal delivery. The randomized controlled experimental study was carried out with 50 control and 51 intervention group pregnant women who were hospitalized in the delivery room of Ankara Bilkent City Hospital, Gynecology Hospital between February and June 2021, who met the inclusion criteria and determined by power analysis. By examining the necessary assumptions, number, percentage, median or mean for descriptive data, t-test or Mann-Whitney U test for group comparison, Chi-Square test for comparison of categorical variables, Pearson or Spearman correlation and Regression analysis for relational analysis, and statistical significance level p< 0.05 was accepted. The first stage of labor, second stage and total delivery time were statistically significantly shorter in the intervention group compared to the control group. Hourly cervical dilatation progression was statistically significantly higher in the intervention group than in the control group. The pain score was statistically significantly lower in the intervention group compared to the control group in the active phase, transitional phase and second stage of labor. Birth Satisfaction Scale-Revised Form total score and sub-scores were statistically significantly higher in the intervention group than in the control group. Positioning intervention shortens the duration of the first stage of labor by 22.71 minutes, the duration of the second stage by 5.25 minutes, and the total time of labor by 28.12 minutes. There was no statistically significant difference between the cesarean section rates between the groups. Positioning intervention with a peanut ball in labor was found to be effective in shortening the delivery time, increasing cervical dilation and effacement, reducing labor pain, increasing maternal satisfaction and increasing breastfeeding success. Midwives and obstetric nurses can use noninvasive, cost-effective peanut balls to position pregnant women in labor.