Limited şirketlerde ortakların sahip olduğu haklar ve veto hakkı
Rights of partners in limited companies and the right of veto
  1. Tez No: 837052
  2. Yazar: EMRULLAH ALPARSLAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Limited şirket, istatistiklere göre Türkiye'de sayıca en çok kurulan ticaret şirketi türüdür ve bundan dolayı ortaklar arasındaki ilişkiler oldukça önemli bir hal almaktadır. Bu özelliğinden ötürü limited şirketler için getirilen ortaklık hakları ile veto hakkı düzenlemesi de bu çalışmada inceleme altına alınmıştır. Tez genel olarak üç bölümden oluşmaktadır ve birinci bölümde, limited şirket ortaklarının malvarlığı hakları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Malvarlığı haklarının çeşitleri sıralı şekilde verilmiştir ve her bir kısımda ilgili malvarlığı haklarına ilişkin öğretideki tartışmalara değinilmiştir. Malvarlığı haklarının tespiti noktasında öğretide yer alan eserler incelenmiştir ve bu eserlerden yola çıkılarak ilgili haklar tespit edilmiştir. İkinci bölümde, limited şirkette ortakların yönetime ve temsile ilişkin haklarından olan genel kurula katılım hakkı ve oy hakkına ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Yine her bir kısımda öğretideki tartışmalara ilgili hak özelinde değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise limited şirketlerde ortakların sahip olduğu koruyucu haklar ile veto hakkı inceleme konusu yapılmıştır. Veto hakkının tanımı, türleri, düzenlenişi, olası sonuçları, şirket yönetimine etkileri gibi birçok konu etraflıca ele alınmıştır. Tezin bu bölümünde koruyucu haklara ve veto hakkına ilişkin öğretide bulunan çoğu tartışmalara yer verilmeye çalışılmıştır. Bu sayede veto hakkının düzenlendiği TTK. m. 577/1-e hükmüne ilişkin öğretide ileri sürülen tartışmalara katkı vermek amaçlanmıştır. Veto hakkının ilgili ortak tarafından kullanılması sonucunda şirket yönetiminin olumsuz etkilenmesi durumunda hangi hukuki yollara başvuru yapılacağına ilişkin açıklamalara da yer verilerek tezin tamamlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the statistics, the limited company is the most established type of trading company in Turkey, and therefore the relations between the partners become very important. Therefore, we consider it necessary to examine the rights of limited company partners and veto right in detail. The thesis consists of three parts in general, and in the first part, the property rights of the partners of limited companies are discussed in detail. The types of property rights are given in order, and in each section the discussions in the doctrine regarding the related property rights are mentioned. At the point of determination of property rights, the works included in the doctrine were examined and the relevant rights were determined based on these works. In the second part, evaluations were made regarding the administrative rights of the partners in the limited company, the voting right and the right to participate to general assembly. Again, in each part, the discussions in the doctrine about the rights related are addressed specifically to the relevant right. In the third and last part, the protective rights of the partners and the right of veto in limited companies are examined. Many issues such as the definition of the right of veto, its arrangement, possible consequences, and its effects on the company management have been discussed in detail. In this part of the thesis, it has been tried to include all the discussions in the doctrine about protective rights of the partners and the right of veto. It is aimed to contribute to the discussions put forward in the doctrine regarding the provision TCC 577/1-e. It is aimed to complete the thesis by including explanations on which legal remedies will be applied in case the company management is adversely affected as a result of the use of the veto right by the relevant partner.