Sami Baydar'ın hayatı ve edebî eserleri
Sami Baydar's life and literary works
- Tez No: 569668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ASLAN COBUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bilindiği üzere edebiyat tarihi araştırmalarında monografi çalışmaları oldukça önemli bir yere sahiptir. 1980 Kuşağı şairleri arasında yer alan ressam, şair, yazar Sami Baydar hakkında yapılan bu çalışma kapsamlı bir monografidir. Tez konusunun şekillendiği zaman Sami Baydar hakkında hazırlanmış bilimsel bir çalışmanın yapılmamış olması bu boşluğun doldurulmasına olan inancımızı arttırdı. Bu tezin yazma aşamasında ise Sami Baydar ve eserleri hakkında yazılmış bilimsel bir makale yayımlandı. Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışmada özellikle 1980 Kuşağı Türk şiirinin ismi olan Sami Baydar'ın hayatını, eserlerini ve sanatını ayrıntılı bir şekilde incelemeye çabaladık. Bütün eserleri hakkında yapılmış çalışmaların bütününü değerlendirerek Baydar'ın Türk edebiyatı içindeki yerini belirlemeye çalıştık. Şiirlerini, öykülerini bir bütün içinde inceledik. Baydar'la ilgili belgeleri ve fotoğrafları da ekler bölümüne koyduk. Yaptığımız bu çalışma ile edebiyat tarihinde Sami Baydar'ın yerini belirleyerek bu konudaki açığı kapatmayı umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Art it is known, monograph studies have a very essential place in literatüre resarch. This work is a comprehensive monograph about poet, writer and painter Sami Baydar, who was among the 1980 Generation poets. The fact that there was not a scientific study made about Sami Baydar has increased our belief in filling this gap when the thesis subject was formed. In the writing process of this thesis, a scientific article about Sami Baydar and his works was published. In this study, which is prepared as a master thesis, we tried to examine the life, Works and art of Sami Baydar in detail, who is the name of Turkish poetry of 1980 generation. We tried to determine the place of Baydar in Turkish literatüre by evaluating the whole of his works. We examined his poems and stories as a wholen. Whe put related documents and photos in the attachment section. We hope to close the gap in this subject by determining his stance in history of Turkish literatüre.