Toplumsal cinsiyet rollerinin çevreye duyarlı tüketim davranışı üzerine etkisinin ölçülmesine yönelik bir araştırma
A study to measure the effects of gender roles on environmentalsensitive consumption behavior
  1. Tez No: 569686
  2. Yazar: ESEN DABLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA YILMAZ ALARÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kadın ve erkek, topluluklar halinde yaşayan insanların, sahip oldukları biyolojik cinsiyeti tanımlayan kavramlardır. Günlük hayatta yaygın olarak kullanılan bu kavramların çizdiği sınırlar dahilinde bireyler, yaşadıkları toplumlarda belirli rolleri yüklenmektedirler. Kadınlık veya erkeklik biyolojik bir sınıflandırma olarak kabul edilse de sosyolojik anlamda bu kavramlar sahip olunan rollerin toplumsal anlamını ifade etmektedir. Tüketim, ihtiyaçların ortaya çıkması ile başlayan ve ihtiyacın karşılanmasını ve sonrasını da kapsayan bir süreçtir. Gündelik yaşamda ihtiyaçları karşılamak için mal ve hizmet kullanmak tüketim olarak adlandırılmaktadır. Tüketimi gerçekleştiren, mal ve hizmetleri kullanan kişiler ise tüketicilerdir. Cinsiyet, pazarlamada kullanılmakta olan önemli bir tüketim davranışı bölümlendirme ölçütüdür. Dolayısıyla toplumsal cinsiyet rolleri de tüketim ile ilişkili her türlü davranışı, kullanımı ve etkiyi şekillendirmektedir. Bu çalışma İstanbul'da bulunan bir devlet üniversitesinin sağlık bilimleri fakültesinde eğitim alan öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların tüketim davranışı sırasında çevreye karşı duyarlılıkları incelenmiş ve toplanan verilerin analizleri IBM SPSS İstatistik 20 paket programı aracılığıyla yapılmıştır. Yapılan analizler ile frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmış, güvenilirlik ve faktör analizleri yapılmış ve belirli parametrik testler kullanılmıştır. Analizler sonucunda ölçeklerin alt boyutları bulunmuş, ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Analizler katılımcıların dört farklı cinsiyet rolü altında da dağıldıklarını göstermiştir. Çevreye duyarlı tüketim davranışı ölçeğinin de dört faktörü bulunmuş ve bu faktörlerin öğrencilerin cinsiyet rolleri ile ilişkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Female and male are the sex types that people have. Within the boundaries drawn by these biological terms, individuals are given certain roles in the societies they live in. Although sex types are is considered as a biological classification, in sociological terms feminity or masculinity express the social meaning of the roles they possess. The use of products and services to meet the needs of is called consumption. Consumption is a process that starts with the emergence of needs and covers them after they are eliminated. Poeple who perform consumption and use products and services are called consumers. Sex is a significant consumption behavior criterion used in marketing. Therefore, social roles of sexes which called gender, shape all behaviors, uses and impacts related to consumption. This study was carried out with the students who were educated in the health sciences faculty of a public university in Istanbul. The sensitivity of the students to the environment during the consumption was examined and the collected data were analyzed through the IBM SPSS Statistics 20 package program. As a result of analyzes, frequency and percentage distributions were calculated, reliability and factor analyze were performed and certain parametric tests were used. Also, the sub-dimensions of the scales were found and their averages and standard deviations were calculated. The analyzes showed that the students were distributed under four different gender roles and four factors have been found in the environmentally sensitive consumption behavior scale. Finally, the relationship of these factors with gender roles of the students was examined.