Türkiye'de kadının çalışma hayatına bakış
Perspectives on women in Turkish work life
  1. Tez No: 490736
  2. Yazar: HÜLYA UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Religion, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Türkiye'de kadınların, toplumsal hayatta ve çalışma hayatında yeterli oranda yer alamayışlarının nedenlerinden biri toplumsal cinsiyet rolleri olarak görülmektedir. Toplumsal cinsiyet rollerinin algılanış şekli kişilerin yaşadığı çevreye, dini inancına ve aldığı eğitime göre değişim göstermektedir. Buradan hareketle tezimde, din ve toplumsal cinsiyet bağlamında Kur'an'ı Kerimde kadının toplumsal ve işgücü piyasasında yer almasına yönelik bölümler taranmıştır. Osmanlıdan günümüze kadar kadınların toplumsal hayatta ve çalışma hayatında yaşadığı sorunlar tespit edilmiştir. Son aşamada da bir alan araştırmasına yer verilmiştir. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin kadının çalışma hayatının din algısı ile şekillenmesine yönelik herhangi bir çalışma daha önce yapılmamıştır. Çalışma hayatının vazgeçilmez tarafları olan işçi, işveren konfederasyonu ve hükümet temsilcileri ile görüşmeler yapılmış, konu ile ilgili algıları ve yaklaşımları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social gender role is one of the reasons why women in Turkey are not sufficiently engaged with work and social life. The perception of gender roles varies according to the environment in which the people live, their religious beliefs and their level of education. Based on this fact, the chapters in Quran related with integration of women in social and work life were evaluated in my thesis within the context of religion and gender. Difficulties encountered by women both in social and work life starting from the Ottoman period to the present were identified. At the last stage, a field research was carried out. Up till now a research focusing on the influence of religion in shaping work life of women had never been performed by neither the Workers', Employers' nor the Governments' representatives. Negotiations to compare and contrast the perceptions and approaches were carried out with workers, employers' confederations and government representatives, which of course are the indispensable shareholders of work life.