Orta Doğu'da ulus-devlet inşası ve Arap baharı Suriye ve Tunus karşılaştırması
The building of nation-state in the middle east: A comparison of Syria and Tunisia
  1. Tez No: 569685
  2. Yazar: BURAKCAN KAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MAZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Orta Doğu, geçmişten başlayarak günümüze kadar dünyamızda her zaman önemli bir yere sahip oldu. Siyasi otorite ve egemenlik biçimlerinin, ilkel mülkiyet biçimlerinin, yerleşik hayatın ve dini yapıların ilk olarak şekillendiği alan olması nedeniyle insanlık tarihinin en hassas alanlardan birisidir. Ancak günümüzde bu bölge Batılı güçlerin kendi çıkarları doğrultusunda kullandıkları bir yer haline geldi. Başta petrol gibi önemli yer altı kaynaklarının bu bölgede olması dış güçlerin sürekli bu bölgede etkin bir rol oynamasına neden olmaktadır. Çalışmamda Orta Doğu'nun tarihinden başlayarak olayları sosyolojik olarak ele almaya gayret gösterdim. Aynı zamanda dönemsel olarak çeşitli ideolojilerin nasıl Orta Doğu'yu ve orada yaşayan insanları etkisi altına aldığını örneklerle açıklamaya çalıştım. Geçmişteki olayların günümüzde yaşanan ve Arap Baharı olarak adlandırılan olayları nasıl etkilediklerini gözler önüne sermek istedim.
Özet (Çeviri)
The Middle East has always had an important place in our world from the past to the present. It is one of the most sensitive areas in the history of humanity since it is the area where the settled life, primitive property forms, political authority and forms of sovereignty, and religious structures are first formed. Today, however, this region has become a place that the Western powers use in their own interests. The fact that important underground resources such as oil are in this region cause the external forces to play an active role in this region. In my work, I tried to deal with the sociological events from the history of the Middle East. At the same time, I tried to explain with examples how periodically various ideologies influenced the Middle East and people living there. I wanted to illustrate how past events have affected the events of today's Arab Spring.