Civil liabilities of banks' board members
Banka yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu
  1. Tez No: 670780
  2. Yazar: ONUR BERKAY VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GEZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bankalar, finansal piyasalarda sahip oldukları konum nedeniyle ülke ekonomileri üzerinde önemli derecede etki sahibi olan kurumlardır. Bu nedenledir ki; kanun koyucumuz, ülkemizde faaliyet gösteren bankaların faaliyetlerini kesintisiz ve güvenilir bir şekilde yürütmelerine büyük önem vermiş, böylece bankaların topladıkları fonların yönetiminden sorumlu olan kişilerin görev ve sorumluluklarını ayrıntılı bir biçimde düzenlemiştir. Öyle ki bir bankanın en üst seviyede yönetimi ve temsili ile görevli organ olan yönetim kurulunun üyeleri, bankalar ve bankacılık faaliyetleri bakımından özel kanun hükmündeki Bankacılık Kanunu'nda belirlenen sorumluluk hükümleri ile bağlıdırlar. Bunun yanında, ülkemizde kurulacak olan bankaların anonim şirket olarak kurulması gerektiğinden Türk Ticaret Kanunu'nda anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin sorumluluklarına ilişkin hükümler, banka yönetim kurulu üyeleri açısından da uygulama alanı bulmaktadır. Ayrıca bankalar yürüttükleri sermaye piyasası faaliyetlerinden dolayı bu konudaki Sermaye Piyasası Kanunu hükümlerine tabi bulunmaktadır. Bu nedenle Sermaye Piyasası Kanunu'ndaki hukuki sorumluluğa ilişkin hükümler banka yönetim kurulu üyeleri için de önem arz etmektedir. Bu noktada“Banka Yönetim Kurulu Üyelerinin Hukuki Sorumluluğu”isimli çalışma ile amacımız, yukarıda zikredilen kanunlarda konuyla alakalı hükümleri konsolide etmek ve konumuzla alakalı doktrindeki tartışmalara ilişkin hukuki yorumları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Due to their position in financial markets, banks have significant importance in terms of effecting a country's overall economic conditions. Therefore, legislators of our country have given particular importance to banks that are operating in our country to execute their activities in an uninterrupted and reliable manner, hence regulated duties and responsibilities of those persons who are in charge of the collected funds of banks. In fact, the members of the board of directors, which is the body in charge of the management and representation of a bank at the highest level, are bound by the provisions concerning liability that have been indicated in the Turkish Banking Code, which is the special code in terms of banks and banking activities. Additionally, provisions concerning board members' liabilities in the Turkish Commercial Code shall still be valid for the banks' board members since it is compulsory for banks to be established in Turkey to be incorporated as joint-stock companies. Moreover, due to their capital market activities, banks are subject to the provisions of the Capital Markets Code on the subject matter. Therefore, provisions concerning liability that are indicated in the Capital Markets Code shall be important for banks' board members. At this point, as comprehensive as it is the subject, our goal with the study named“Civil Liabilities of Banks' Board Members”, is to consolidate provisions which are set forth in above codes all of which concern civil liabilities of banks' board members, and display the legal interpretations in the doctrine on certain disputed matters.