Ayçiçek ekstraksiyon gübresinin pirolizinde ısıtma hızı ve proliz sıcaklığının ürün verinlerine etkisi
- Tez No: 56972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT YORGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yenilenebilir biyokütle enerjisinin, özellikle fosil yakıtların giderek azalan rezervlerine bağlı olarak, gelecekte önemli bir enerji kaynağı olacağı düşünülmektedir. Bununla birlikte, biyokütlenin doğrudan enerji kaynağı olarak kullanımı genellikle uygun değildir. Biyokütlenin cinsine, şekline ve yapısına bağlı olmaksızın, termal dönüşüm prosesleriyle, özellikle yüksek verimde sıvı ürün elde edilebilmesine olanak sağlayan piroliz yöntemiyle elde edilen sıvı ürün (pyrolysis oil), iyileştirme işlemleri sonunda, kalorifik değeri yüksek, kolay depolanabilir, taşınabilir ve ölçülebilir özellikleriyle, petrol türevi sıvı yakıtlar için bir alternatif oluşturmaktadır. Ülkemiz enerji yönünden dışa bağımlı ülkelerden biridir, İyi kalitede katı yakıtların ve petrol rezervlerinin az olması, diğer yenilenebilir sıvı hidrokarbon kaynaklarının araştırılmasını gündeme getirmiştir, özellikle gıda sanayii yan ürünleri biyokütle ve hidrokarbon üretiminde alternatif yenilenebilir hammadde kaynağı olarak gözönüne alınmaktadır. Yapılan çalışmada, yeni ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak ayçiçek ekstraksiyon küspesinin Heinze retordunda değişik piroliz koşullarında pirolizi yapılmıştır. Elde edilen sıvı ürün spektroskopik ve kromatografık yöntemlerle karakterize edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Ayçiçek Ekstraksiyon Küspesi Enerji Biyokütle Piroliz Sentetik Yakıtlar
Özet (Çeviri)
SUMMARY Renewable biomass represents an important energy resource in the world, with future potential especially impportant as fossil fuels are depleted. Biomass is however generally poorly suited for direct energy use. Thermal conversion processes are some what insensitive to type, form and shape, and can convert biomass into stable, storable and tranportable energy forms, and in physical or chemical forms that can be used in higher efficiency energy conversion processes developed for liquid petroleum, coal and natural gas. Under pyrolysis process conditions, a liquid tar (pyrolysis oil) can be produced which can be upgraded to liquid engine fuels liquid fuels, besides being energy dense, are especially easy to store, transport and meter, thus being really the only choice for transportation fuels. Turkey is one of the energy dependent country. The lack of the sources of petroleum and the good quality solid fossil fuels in Turkey have prompted us to seek other renewable sources of liquid hydrocarbons. By products and wastes of food industry can be considered as biomass and alternative renewable source for hydrocarbon production. İn this work, a method to optain liquid fuels from sunflowers extraction cake as a new and renewable energy source by retording in a Heinze retord at various conditions were demonstrated. The liquid products were characterized by several spectroscopic and chromatographic methods. KEYWORDS Sunflowers Extraction Cake Energy Biomass Pyrolysis Synthetic Fuels