Gülümbe dağı (Bilecik) flora ve vejetasyonu
Flora and vegetation of Gülümbe (Bilecik) mountain
- Tez No: 56973
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TOKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Gülümbe Dağı ve çevresinin flora ve vejetasyonu araştırılmıştır. Araştırma alanı, Bilecik ilinin 20 km. kuzeyinde, Gülümbe- Vezirhan beldeleri arasında ve 90-650 m yükseltilerde yer almaktadır. A2 karesinde bulunan araştırma alanında yapılan flora çalışmaları sonucu 74 familya ve 278 cinse ait 457 takson tesbit edilmiştir. Bu taksonlardan 72' si A2 karesi için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Bununla beraber bölgede 32 endemik takson bulunmakta olup endemizm oranı % 7.0'dir. Araştırma alanında yayılış gösteren taksonların floristik bölgelere göre dağılımında ilk sırayı % 14.66 ile Akdeniz elementleri almakta bunu sırası ile % 10.06 ile Iran-Turan ve % 7.0 ile Avrupa-Sibirya elementleri izlemektedir. Araştırma alanının vejetasyonu, Braun-Blanquet (1932) metoduna göre çalışılmıştır.Sonuç olarak 3 farklı vejetasyon tipine ait 6 bijtki birliği tesbit edilmiştir. Çayır vejetasyonu ise birlik olarak sınıflandırılamamıştır.Araştırma alanında tesbit edilen bitki birlikleri şunlardır. 1. Çalı vejetasyonuna ait birlikler a) Phillyrea latifolia-Juniperus oxycedrus subsp.oxycedrus Birliği b) Quercus coccifera-Quercus pubescens Birliği c) Arbutus andrachne-Stipa lessingianaBirliği. 2. Orman vejetasyonuna ait birlikler a) Juniperus excelsa-Daphne sericea Birliği b) Pinus brutia-Helianthemum nummularium subsp. nummular ium Birliği 3) Nemli dere vejetasyonuna ait birlik a) Platanus orientalis-Urtica dioica Birliği
Özet (Çeviri)
In this study the flora and the vegetation of Gülümbe Mountain and it's environs were investigated. Our study area is lokated between Gülümbe- Vezirhan, in the 20 km northern part of Bilecik and between 90-650 m. altitudes. At the end the flora studying in the our study area which is lying A2 square, in all 457 taxa belonging to 278 genera and 74 families were determined. Among those taxa 72 of them were new records for A2 square. Furthermore 32 endemic taxa wich is founded in the region, the ratio of endemism is 7.0%:Distrubution of the taxa according to floristic area; Mediterranean elements were placed in the first order with 14.6%, 10.6% at Irano-Turanien elements were second and Europe-Siberian elements followed this order with 7.0%. The vegetation of the study area was studied by the method of Braun-Blanquet (1932). Finally 6 plant associations belong to three different vegeatiton types were determined. Meadow vegetation could not be classifed at association level. Plant associations in the study area are as follows: 1. Associations belong to maquis vegetation a) Phillyrea latifolia-Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus Associations b) Quercus coccifera-Quercus pubescens Associations c) Arbutus andrachne-Stipa lessingianaAssociaûons i 2. Associations belong to forest vegetation a) Juniperus excelsa-Daphne sericea Associations b) Pinus brutia-Helianthemum nummularium subsp. nummutarium Associations 3) Association belong to stream vegetation a) Platanus orientalis-Urtica dioica Associations