Hiperemezis gravidarumda helicobacter pylori infeksiyonunun rolü
The role of heli̇cobacter pylori̇ i̇nfecti̇on i̇n hyperemezi̇s gravi̇darum
  1. Tez No: 569780
  2. Yazar: NİLAY KARACA
  3. Danışmanlar: UZMAN METİN NURLUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Erken gebelik dönemlerinde, gebelerdeki en büyük sorunlardan birisi bulantı ve kusma yakınmalarının olmasıdır. Emezis gravidarum adı verilen bu tabloya daha çok sabahları bulantı ve kusmaların eşlik etmesi nedeniyle sabah hastalığı adı da verilmektedir. Hiperemezis gravidarumda ise kusmaların şiddetli ve sürekli hal hazanması, dehidratasyon , kilo kaybı ve elektrolit imbalansı meydana gelir. Günümüz obtetrisyenlerinin sık karşılaştığı klinik antitelerden biri olan hiperemezis gravidarumun etyolojisinde hormonal,metabolik, nörolojik, allerjen ve psikosomatik faktörlerin olabileceği düşünülmüş ancak etyoloji tam olarak aydınlatılamamıştır. Son birkaç yıldır etyolojide lokal faktörlerinde etkili olabileceği düşünülerek yapılan çalışmalarda özellikle helicobacter pylori infeksiyonu üzerinde dikkatler toplanmıştır. Bu çalışmadaki amacımızhiperemezis gravidarumun etyolojisinde rol alan ya da kolaylaştırıcı bir lokal faktör olabileceğini düşündüğümüz helicobacter pylori infeksiyonunun seropozitiflik oranlarını incelemek ve bu oranların hiperemezis gravidarumla olan ilişkisini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In early pregnancy, one of the biggest problems in pregnant women is nausea and vomiting. This condition, called emesis gravidarum, is also called morning sickness due to the presence of nausea and vomiting in the morning. In hyperemesis gravidarum, vomiting occurs in severe and continuous state, dehydration, weight loss and electrolyte imbalance. Hormonal, metabolic, neurological, allergen and psychosomatic factors may be considered in the etiology of hyperemesis gravidarum, which is one of the most common clinical entities encountered today by obtetrians, but the etiology has not been fully elucidated. Considering that it may be effective in local factors in the etiology in the last few years, attention has been paid to helicobacter pylori infection. The aim of this study was to investigate the seropositivity rates of helicobacter pylori infection and to determine the relationship between these rates and hyperemesis gravidarum.