Helicobacter pylori eradiksayonunda farklı tedavi protokollerinin karşılaştırılması
Comparison of different treatment protocols in helicobacter pylori eradication
- Tez No: 569781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Giriş: Helicobacter pylori(H.pylori) dünya nüfusunun en az yarısında kolonize, kronik gastrit ve peptik ülserin major nedeni, gastrik kanserinde önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle, özellikle prevalansının yüksek olduğu bölgelerde ilişkili olduğu hastalıkları önlemek için eradikasyonu önerilmektedir. Fakat, çeşitli karşılaştırmalı klinik çalışmalara bakıldığında, tüm dünyada antibiyotik tedavi rejimlerinin birbirinden farklı sonuçlar gösterdiği izlenmektedir. Bunun nedeni rezistan H. pylori suşlarınının artışıdır. Antibiyotik tedavi başarısızlığının üstesinden gelmek üzere alternatif tedavi metodlarına gereksinim vardır. Amaç: Bu çalışmada H.pylori farklı eradikasyon tedavilerinin sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: H.pylori pozitif saptanan 129 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak dört gruba ayrıldı. Birinci grupta 66 hasta olup 14 gün süre ile günde iki kez olmak üzere 30 mg lansoprazol, amoksisilin 1 gr ve klaritromisin 500 mg aldılar. İkinci grupta 27 hasta olup, bu hastalar bir önceki tedavi ile eradikasyon sağlanamayanlardı. Bu hastalar 14 gün süre ile günde iki kez 30 mg lansoprazol ve günde 4 kez olmak üzere kolloid bizmut sitrat 300mg, metronidazol 500mg ve tetrasiklin 500 mg aldılar. Üçüncü grupta 33 hasta olup önce 5 gün süre ile günde iki kez 30 mg lansoprazol, amoksisilin 1 gr, klaritromisin 500mg aldılar; adından 10 gün süre ile günde iki kez 30 mg lansoprazol ve günde 4 kez olmak üzere kolloid bizmut sitrat 300mg, metronidazol 500mg ve tetrasiklin 500 mg aldılar. Son grupta 30 hasta olup önce 5 gün süre ile günde iki kez 30 mg lansoprazol ve amoksisilin 1 gr aldılar; adından 10 gün süre ile günde iki kez 30 mg lansoprazol ve günde 4 kez olmak üzere kolllod bizmut sitrat 300mg, metronidazol 500mg ve tetrasiklin 500 mg aldılar. H.pylori eradikasyonunu belirlemek için kontrol testi tedavinin tamamlanmasını takiben 6 hafta sonra yapıldı. Yanetkiler ve ilaç uyumu her grup için belirtildi. Bulgular: Demografik ve klinik özellikler açısından grular arasında fark yoktu. H. pylori eradikasyon oranları intent-to-treat analizine göre Grup1- 4'de sırasıyla %47, 35, 45, 76 idi, per protokol analizine göre ise %49, 55, 78, 95 idi. H pylori eradikasyon oranı 4. grupta diğrlerin göre belirgin yüksek idi(P = 0.00, P < 0.05). Yanetki insidansı ise 1.grupta yüksek idi, fakat bu istatistiksel olarak sınırda anlamlı idi(P = 0.05, P < 0.05). Sonuç: Bizmut içeren ardışık tedaviler, standart H. pylori tedavileri ile karşılaştırıldığında yüksek eradikasyon başarısı gösterdi. Böylelikle, bu tedavi stratejisi H.pylori eradikasyonu için ilk basamak tedavide önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Helicobacter pylori(H.pylori) colonizes at least half of the world's population and is recognized as a major cause of chronic gastritis and peptic ulcer and as an important risk factor for gastric cancer. For this reason, eradication is offered especially in high prevalance area to be able to prevent its related diseases. However, on the basis of various comparative clinical studies, antibiotic regimens present different results throughout the world because resistant strains of H. pylori have been increasing. Alternative treatment strategies are required to overcome the failure of certain antibiotics. Aim: We aimed to compare the outcomes of different H.pylori eradication regimens. Method: One hundred twenty nine patients diagnosed with H pylori were included in this study. Patients were randomized into four groups. The first group consisted of 66 patients receiving 30 mg lansoprazole bid, amoxicillin 1 gr bid, and clarithromycin 500 mg bid for 14 days. The second group consisted of 27 patients, who had taken former regimen but not achieved eradication, receiving lansoprazole 30 mg bid, colloidal bismuth subcitrate 300mg qid, metronidazole 500 mg qid, tetracycline 500 mg qid for 14 days. The third group consisted of 33 patients receiving 30 mg lansoprazole bid, amoxicillin 1 gr bid, and clarithromycin 500 mg bid for five days, followed by lansoprazole 30 mg bid, colloidal bismuth subcitrate 300mg qid, metronidazole 500 mg qid, tetracycline 500 mg qid for an additional ten days. The last group consisted of 30 patients receiving 30 mg lansoprazole bid, amoxicillin 1 gr bid, for five days, followed by lansoprazole 30 mg bid, colloidal bismuth subcitrate 300mg qid, metronidazole 500 mg qid, tetracycline 500 mg qid for an additional ten days. To determine the eradication rate of H.pylori, control test was performed 6 weeks after the completion of the treatment. The patient's comorbidity, smoking status and using of nonsteroid anti-inflammatory drug or asetylsalycilic acid were evaluated. Adverse effects and tolerability of drugs were noticed for each group. Results: In terms of demographic and clinical characteristics of patients, there was no significant differences. H pylori eradication rates according to intent-to-treat analysis were 47, 35, 45, 76% in the Groups1- 4, respectively; and 49, 55, 78, 95% according to per protocol analysis. H pylori eradication rates in the 4th group were significantly higher than others(P = 0.00, P < 0.05). The incidence of adverse effects in the 1st group was higher, but it has limited significance statistically (P = 0.05, P < 0.05). Conclusion: Bismuth-based sequential therapies showed higher eradication rates when compared with standard H. pylori treatments. In this way, this strategy should be proposed as first line treatment to eradicate H. pylori.