The effect of the business climate on a firm's inventory performance: A cross-country analysis
  1. Tez No: 569785
  2. Yazar: NUHA MOHAMMED KAMEL HASHEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN ÇÖMEZ DOLGAN, DOÇ. DR. GÖKÇEN ARKALI OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda, iş ortamının firma performansı ve karlılığı üzerindeki etkileri hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomilerde artan ilgi görmeye başladı. Bununla birlikte, önceki çalışmaların çoğu, ilişkinin nasıl kurulduğunu sorgulamadan, sanayi politikasının ve genel iş ortamının genel firma performansı üzerindeki olası etkilerini araştırmakla sınırlı kalmıştır. Bu tez, bu makro-mikro ekonomik ilişki üzerine yeni ve çok ihtiyaç duyulan bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu önemli araştırma sorusu olan bir makro seviye değişken olan iş ortamının ne dereceye kadar bir firmanın mikro düzeyde işletme operasyonu olan envanter performansı üzerinde etkiye sahip olabileceğini analiz edip anlamayı amaçlamaktadır. Bir firmanın toplam envanter seviyesinin altyapı, bürokrasi ve finans alanındaki algılanan engellerle pozitif ilişkili olup olmadığını test ediyoruz. Ülke düzeyinde, ülkenin gelişmişlik seviyesinin bu ilişkiyi daha da arttıracağı varsayımında bulunuyoruz. 2013 yılı için Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki ülkeler üzerinde ülke karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. Dünya Bankası'nın Kurumsal Araştırmalar veri tabanının yanısıra The Heritage Vakfı'nın 24 ülkede 14.000 firma hakkındaki yıllık raporları kullanılarak ampirik analiz teknikleri uygulanmıştır. IBM SPSS istatistik yazılımı kullanılarak Hiyerarşik Doğrusal Model geliştirilmiştir ve“altyapı”,“bürokrasi”ve“finans”alanlarında yaşanan kısıtları ifade etmek için yedi iş ortamı göstergesi kullanılmaktadır. Envanter günleri bir şirketin envanter performansının bir göstergesi olarak ve bağımlı değişkenimiz olarak kullanılır. İş ortamı ile envanter performansı arasındaki önemli ilişkiler bu çalışma ile gösterilmektedir ve sonuçlar genel olarak hipotezlerimizi doğrular. Sonuçlar, firmaların operasyonel verimliliğini yönlendirerek rekabet gücünü arttırmak için iş ortamında gelişmeler yapılmasını desteklemektedir. Bu çalışma öncelikle firmaların operasyonlarının ülkenin iş ortamı ile bilinçli ya da bilinçsiz olarak nasıl bağlantılı olduğunu anlamalarına yardımcı olabilir. Makro düzeyde, doğru yönlendirilmiş operasyonel politikalar firma düzeyinde performansta bir artışa yol açabilir, daha yüksek verimlilikle sürdürülebilir bir büyüme perspektifi sağlayabilir ve hem iç hem de yabancı yatırımları teşvik ederek bir ülkenin ciddi işsizlik sorunlarını yumuşatabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the business climate effects on firm performance and profitability started gaining increasing attention in both developed and developing economies. However, most of the past studies have been limited to investigating the possible effects of industrial policy and overall business climate on overall firm performance without questioning how the relationship is built. This thesis aims to bring a new, and much needed, perspective on this macro-micro economic relationship. The study aims to answer this important research question by analyzing and understanding to which extent to business climate, a macro level variable, can have a direct effect on inventory performance of a firm, a micro level firm operation. We hypothesize that the aggregate inventory level of a firm would be positively associated with the perceived obstacles in“infrastructure”,“bureaucracy”, and“finance”. At the country level, we hypothesize that the country's development level would moderate that relationship and increase that positive effect. Cross-country analysis is performed on the Eastern European and Central Asian region using the data from 2013. Empirical analysis techniques are used utilizing the World Bank's Enterprise Surveys' database as well as The Heritage Foundation's annual reports on 14,000 firms in 24 countries. A Hierarchical Linear Model is developed using IBM SPSS R statistical software, and seven business climate indicators are used as proxy for constraints realized in“infrastructure”,“bureaucracy”, and“finance”variables. Days of inventory is used as an indicator of the inventory performance of a company, and as our response variable. Significant relationships between business climate and inventory performance are signaled by this study, and the results confirm our hypotheses in general. The results prompt improvements in the business climate to raise competitiveness by directing firms' operational efficiency. This study can primarily help firms to understand how their operations are consciously or unconsciously related to the business environment of the country. On a macro level, correctly directed operational policies can lead to an increase in firm-level performance, provide a sustainable growth outlook through higher efficiency, and diminish the severe unemployment problems of a country by encouraging both domestic and foreign investments.