The impact of perceived family involvement, nepotism, and succession planning on the financial performance and the mediating effects of organizational identification and innovativeness: case of Nigerian family-owned businesses
Algılanan aile müdahalesi, nepotizm ve veraset planlamasının finansal performans üzerindeki etkisi ve örgütsel kimliğin ve yenilikçiliğin aracılık etkileri: Nijerya aile şirketleri örneği
- Tez No: 881209
- Danışmanlar: Dr. MELİKE AKTAŞ BOZKURT, Prof. dr. UFUK TÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, güneybatı Nijerya'daki aile şirketlerinin finansal performansı ile nepotizm, halefiyet planlaması, aile müdahalesi, örgütsel özdeşleşme iklimi gibi çeşitli faktörler ve dinamikler arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Aile şirketlerinin 515 çalışanına belirli örgütsel dinamikleri ve bir firmanın finansal performansını sorgulayan bir anket uygulanmıştır. Nepotizm sadakat ve bağlılığı artırabilirken, algılanan adaletsizlik, örgütsel özdeşleşmenin ve finansal performansta azalmasına yol açabilmektedir. Bununla birlikte, yapılandırılmış veraset planlaması, liyakate dayalı liderlik geçişlerini teşvik ederek ve örgütsel dayanıklılığı artırarak nepotizmin olumsuz etkilerini azaltacak bir mekanizma olarak vurgulanmaktadır. Bu çalışmada, değişkenler arasındaki ilişkileri araştırmak için tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi lojistik regresyon ve aracılık ve düzenleyici değişken analizi gibi istatistiksel analizler kullanılmıştır. Araştırma, nepotizmin örgütsel özdeşleşme iklimi ve finansal performans üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Ancak, güçlü bir veraset planlaması ve olumlu bir örgütsel özdeşleşme iklimine sahip olmak bu olumsuz etkiyi telafi edebildiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Buna ek olarak, örgütsel yenilikçilik ve etkili bir örgütsel özdeşleşme iklimi, Nijerya'daki aile şirketlerinde nepotizm ve finansal performans arasında azaltan aracı bir rol oynarken, veraset planlaması ve finansal performans arasındaki artıran aracı değişken rolü oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between several factors and dynamics, including nepotism, succession planning, family involvement, organizational identification climate, and financial performance of family-owned businesses in Southwestern Nigeria. A survey was conducted with 515 family-owned business employees. The study investigates certain organizational dynamics and a firm's financial performance. While nepotism can enhance loyalty and commitment, it often leads to challenges such as perceived unfairness, reduced organizational identification, and potential declines in financial performance. However, structured succession planning is highlighted as a mechanism to mitigate the adverse effects of nepotism by promoting merit-based leadership transitions and enhancing organizational resilience. This study employs statistical analysis, including factor analysis, Spearman Rho correlation analysis, logistic regression, and mediation analysis, to investigate the relationships between the variables. The results suggest that nepotism can have a negative impact on the organizational identification climate and financial performance. However, having strong succession planning and a positive organizational identification climate can offset this negative effect. Additionally, firm innovativeness and an effective organizational identification climate play an increasingly important role as mediators between succession planning and financial performance while playing a decreasingly important role between nepotism and financial performance in family-owned companies in Nigeria.