Kliniğimizde pnl operasyonlarında kullanılan dilatasyon tekniklerinin sonuçlarının retrospektif olarak karşılaştırılması
- Tez No: 569787
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET AKİF DİRİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
PNL ve diğer noninvaziv tekniklerin kullanımının artması ile birlikte taş hastalığı tedavisinde açık cerrahi oldukça az başvurulan bir tedavi seçeneği olmuştur. PNL operasyonu birçok klinik tarafından uygulanmaktadır ve hızla geliĢen teknolojiyle beraber operasyonun baĢarı oranları daha az morbiditeyle sonuçlanmakta ve her geçen gün kazanılan tecrübeyle daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Operasyonun radyasyona bağımlı olması iki boyutlu cerrahi olması ve teknoloji bağımlı olması gibi özelliklerinin yanı sıra minimal invaziv, düşük mortalite, hızlı iyileşme gibi avantajları mevcuttur. Ayrıca preoperatif ve postoperatif yakın hasta takibi gerektirir. Dolayısıyla PNL operasyonu deneyimli uzman hekimler tarafından yapıldığında başarı oranları artmaktadır. Operasyon sırasında bir çok dilatasyon tekniği kullanılmakta ve teknikler arasında bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Temmuz 2008–Eylül 2011 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği‟nde 320 renal üniteye uygulanan PNL operasyonları toplam renal ünite temel alınarak ve olgular 2 gruba bölündü. Operasyon sırasında kullanılan dilatasyon teknikleri retrospektif hasta kayıtları kullanılarak postoperatif 1.gün ve 3.ay taşsızlık oranı, hastane kalış süresi,postoperatif hemoglobin düĢüĢü,cerrahi süreleri,cerrahi sırasında kullanılan skopi sürelerini karşılaştırdık. istatiksel analizler SPSS 15.0 Versiyon ticari yazılım programında Chikare testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Walls testi kullanarak karĢılaĢtırıldı. Ġki dilatasyon tekniğini karĢılaĢtırıldığında balon dilatasyonun amplatz dilatasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edildi. Bunlar operasyon süresi, hemoglobin düşüşü, operasyon sırasında skopi süresi gibi değişkenlerdi. Başarı oranı açısıdan ise postoperatif 1.gün ve 3.aylarda anlamlı farklılık tespit edilmedi. Teknik olarak daha kolay görünen balon dilatasyonun bu gibi avantajlarının olmasının yanı sıra tek kullanımlık olması ve amplatz dilatasyondan daha pahallı olması gibi dezavantajları mevcuttur. Oysa amplatz dilatasyon birkaç vakada güvenle kullanılabilir ve maliyet olarak balon‟dan daha ucuzdur. Sonuç olarak PNL operasyonu planlayacak hekim hastayı preoperatif ve postoperatif olarak yakın takip etmeli ve olası komplikasyonları hasta yakınlarıyla tartışmalıdır. PNL operasyonu deneyimli hekimler tarafından yapılmalıdır ve kullanılacak dilatasyon tekniğinin tüm özellikleri bilinmelidir.
Özet (Çeviri)
With the increase of using PNL and other noninvasive techniques, open surgery has been rather referred as a treatment option. PNL operation is implemented by several clinics and with a rapidly improving technology success rates resulted with lower morbidity and better results are gained with experience by each passing days. As well as the operation features such as dependent on radiation, twodimensional surgery and dependent on technology; it has advantages as minimally invasive, low mortality, and recovery faster. Also it requires preoperative and postoperative close patient followings. Therefore, the success rates increase when PNL operation is made by experienced practitioners. During the operation many dilatation techniques are used and there are some differences among these techniques. Between July 2008-September 2011, Ankara Training and Research Hospital, Urology Clinic, 320 PNL operations applied to the renal unit, basis of the total renal unit, the cases were divided into 2 groups. Dilation techniques that is used during the operation, using retrospective patient records, postoperative 1th day, and 3rd month stone-free rate, hospital staying time, postoperative hemoglobin decrease, surgery times, scopy times used during surgery were compared. Statistical analysis were compared at commercial software program SPSS version 15.0, using Chi-square test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Walls test. Comparing the two dilation techniques statistically significant differences were detected between balloon dilatation and the Amplatz dilation. These variables were such as the operation time, hemoglobin decrease and scopy time during the operation. Also, success rate of post-operative 1st day and 3rd month no significant difference was detected. Balloon dilatation which seems technically more easy having such of the advantages, has some disadvantages such as being disposable and more expensive than Amplatz dilatations. However, amplatz dilatation can be used safely at few cases and its cost is cheaper than balloon. As a result, the physician planning PNL operation should follow the patient closely preoperatively and postoperatively and discuss the possible complications with patients. PNL operation must be performed by experienced physicians, and all the features of the dilatation technique used should be well known.