Manda yayık ve krema tereyağının niteliklerinin belirlenmesi
Determination of the known quality of a buffalo churn andcream butter
  1. Tez No: 569794
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET LEVENT İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Manda sütü zengin içeriği ve besin değeri ile diğer sütlere göre farklılık göstermektedir. Ayrıca kurumadde ve yağ oranının yüksek olması, yağ globüllerinin büyüklüğü teknolojik açıdan önemli olduğunu göstermektedir. Manda sütünden yapılan tereyağı, küçük ölçekli veya aile işletmelerinde yapılan geleneksel bir ürün olup; endüstriyel üretimi yapılmamaktadır. Bu çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda manda sütünden üretilen tereyağlarında yağ içeriği, nem oranı, pH miktarı ve K1 vitamini bakımından önemli farklılık olmadığını, titrasyon asitliği, peroksit sayısının, kolesterol, serbest yağ asidi, randıman, A, D, E ve K2 vitamini arasındaki farklılığın ise üretim yöntemi farklılığından kaynaklandığı görülmüştür. Tereyağların ve sütün yağ asit kompozisyonları arasında fark bulunamamıştır (p>0.05). Yağ asitlerin ortalama % değerleri; bütirik asit (C4:0) 3.799±0.060, miristik asit (C14:0) 8.983±0.064, 36.066±0.498, palmiteloik asit (C16:1) 3.261±0.026, stearik asit (C18:0) 9.300±0.075, oleik asit (C18:1) 24.194±0.429. Sütteki kolesterol miktarı 69 μg/g iken tereyağlarınki 1554-2854 μg/g aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Buffalo milk rich content and nutritional value is different compared to other milk. In addition, the high content of dry matter and fat shows that the size of fat globules is technologically important. Butter made from buffalo milk is a traditional product made in small-scale or family businesses; industrial production is not made. The data obtained from this study showed that there was no significant difference in fat content, water content, pH amount and vitamin K1 of butter produced from buffalo milk, titratable acidity, peroxide count, cholesterol, free fatty acid, yield, A, D, E. and vitamin K2 were found to result from the difference in production methods. There was no difference between the fatty acid compositions of butter and milk (p>0.05). Average % values of fatty acids; butyric acid (C4:0) 3.799 ± 0.060, myristic acid (C14:0) 8.983 ± 0.064, palmitic acid (C16:0) 36.066 ± 0.498, palmiteloic acid (C16:1) 3.261 ± 0.026, stearic acid (C18:0) 9,300 ± 0.075, oleic acid (C18:1) 24.194 ± 0.429. The amount of cholesterol in milk was 69 μg/g, while the butter was in the range of 1554-2854 μg/g.