Sera atıklarından katalitik hızlı piroliz yöntemi ile elde edilen sıvı ürünün kalitesinin incelenmesi
Investigation of the quality of the liquid product provided by serial wastes from a natural quality pyrolysis method
- Tez No: 569797
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MERDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Biyokütle, fotosentez yoluyla bitkiler tarafından üretilen, yenilenebilen ve fosil kökenli olmayan organik maddeler olarak adlandırılmaktadır. Yenilebilir enerji kaynağı olan biyokütle çeşitli dönüşüm teknikleri ile ekonomiye kazandırılabilir. Özellikle teknolojinin ilerlemesi ve yeni proseslerin keşfedilmesi ile biyokütleden elde edilen katı, sıvı ve gaz halde enerji yoğunluğu arttırılmış ürünler elde edilebilmektedir. Bu çalışmada, yoğun sera atıklarından olan domates, biber ve patlıcan atıklarından termokimyasal proses tekniği olan hızlı piroliz yöntemi ile nitelikli sıvı ürün üretilirken, piroliz sıcaklığı ile katalizör türü ve miktarının sıvı ürün verimi ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Katalizör olarak seryum oksit, çinko oksit, zirkonyum oksit ve demir (III) klorür kullanılarak hızlı piroliz deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sıvı ürün örneklerinin bileşen yüzdeleri ve oksijen/karbon değerleri karşılaştırılarak, ürünün yapısı veya bileşenleri (kalitesi)“GC-MS ve Elementel Analiz”ile belirlenerek, ürünlerin karaktrizasyonu yapılmıştır. Deneyler sonucu, ortalama en yüksek sıvı ürün verimine (%45,4) demir (III) klorür katalizörü kullanımı sonucu ulaşılmıştır. Katalizör türünün sıvı ürün verimini arttırdığı, ancak, piroliz sıcaklığı ile katalizör miktarının önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biomass is called organic matter produced by plants by photosynthesis, renewable and non-fossil origin. Biomass, a renewable energy source, can be introduced to the economy by various transformation techniques. Particularly, with the advancement of technology and the discovery of new processes, solid, liquid and gaseous energy density products obtained from biomass can be obtained. In this study, while high quality liquid product is produced from tomato, pepper and eggplant wastes, which are intensive greenhouse wastes, by using pyrolysis method which is thermochemical process technique, the effects of pyrolysis temperature and catalyst type and amount on liquid product yield and quality are investigated. Rapid pyrolysis experiments were performed using cerium oxide, zinc oxide, zirconium oxide and iron (III) chloride as catalyst. Composition percentages and oxygen / carbon values of liquid product samples were compared and the structure or components of the product (quality) were determined by GC-MS and Elemental Analysis. As a result of the experiments, the average maximum liquid product yield (45,4%) was achieved by using iron (III) chloride catalyst. It was found that the catalyst type increased the yield of the liquid product, but the pyrolysis temperature and the amount of catalyst had no significant effect.