Psoriais ve tinea pedis tanılı hastalarda anksiyete, depresyon ve yeti yitimi: Kesitsel, kontrollü bir çalışma
Anxiety, depression and disability in patients with the diagnosis of psoriasis and tinea pedis: A controlled, cross-sectional study
- Tez No: 569807
- Danışmanlar: DR. ŞEREF ABDURRAHMAN GÜLSEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Dermatoloji kliniklerine başvuran hastalarda psikiyatrik bozukluk prevalansı %40-70 arasında değişir. Psişik durum ile deri hastalıkları arasında yakın bir ilişki vardır. İç dürtü ve gereksinimlerinin deşarjının mümkün olmadığı durumlarda oluşan anksiyete ve depresyonun işaretlerini deride görmek mümkündür. Bu araştırmada İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği'nde yatarak tedavi gören veya Dermatoloji Polikliniği'nde ayaktan takip ve tedavi edilen psoriasis ve tinea pedis tanılı hastalarda anksiyete, depresyon ve yeti yitimi düzeyleri ile bunlar üzerine etkili olabilecek diğer değişkenlerin araştırılması amaçlanmıştır. Psoriasis grubunda; 15'i erkek, 16'sı kadın olmak üzere 31 olgu, tinea pedis grubunda; 18'i erkek 12'si kadın olmak üzere 30 olgu bulunmaktadır. Kontrol grubu ise 9'u erkek, 11'i kadın toplam 20 kişiden oluşmaktadır Olguların yaş ortalamaları psoriasis grubunda 40.45±18.08, tinea pedis olgularında 42.8±14.87 ve sağlıklı kontrol grubunda 36.1±15.21 olarak bulunmuştur. Psoriasis hastalık grubunun klinik tipleri; 1 olgu (%3,2) eritrodermik tip, 1 olgu (%3,2) palmo-plantar tip ve 29 olgu (%93,6) psoriasis vulgaris tipi idi. Hastaların ve kontrol grubunun çalışmaya alınabilmesi için okuryazar olma, ölçekleri doldurmaya engel bir durumunun olmaması koşulları arandı. Hasta ve kontrol grupları HAD ve Yeti yitimi ölçeklerini doldurdu. Çalışmaya alınan iki hasta grubu arasında hastalık süreleri açısından istatistiksel yönden anlamlı düzeyde fark olduğu (t=2.33, p=0.024); bu farkın psoriasis grubundaki hastaların ortalama hastalık süresinin diğer gruptan daha yüksek olmasından kaynaklandığı saptandı. Çalışmaya alınan olguların ruhsal hastalık özgeçmiş özellikleri arasında istatistiksel yönden sınırda anlamlı fark olduğu (p=0.051) ve psoriasis grubunda daha fazla olduğu saptandı. Tüm gruplarda olguların çoğunluğunda ruhsal hastalık öyküsü yoktu. Hasta ve kontrol grupları HAD anksiyete ve depresyon puanları açısından karşılaştırıldığında, üç grup arasında anksiyete puanı açısından fark olmadığı, ancak depresyon puanı açısından anlamlı düzeyde fark olduğu (F=6.9, p=0.002) ve kontrol grubunun hasta gruplarından daha düşük düzeyde depresyon puanı aldıkları saptanmıştır. Anksiyete ve depresyon puanları incelendiğinde tüm gruplarda olguların çoğunluğunda eşik altı değerler elde edildi. Eşik altı / eşik üstü biçiminde değerlendirildiğinde de hasta gruplarında kontrol grubuna kıyasla daha fazla sıklıkta depresyon oranı gözlendi. Depresyon puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.05). Yeti Yitimi Skoru ve yatakta geçirilen gün sayısı hasta grupları ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklı bulundu. Yeti yitimi düzeyi ve aksatılan gün sayısında da istatistiksel olarak anlamlı olmasa da psoriasis grubunda daha fazla bulundu. Üç grup arasında yatakta geçirilen gün açısından anlamlı düzeyde fark olduğu (ki-kare=11.5, p=0.003) ve psoriasis grubunda yatakta geçirilen gün sayısının diğer gruplardan daha fazla olduğu saptandı. Psoriasis grubunda depresyon skoruyla anksiyete skoru ve aksatılan gün arasında ve aksatılan günle yatakta geçirilen gün arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki olduğu saptandı. Sonuç olarak, depresyon sıklığı psoriasis grubunda %32,3, tinea pedis grubunda %16,7; anksiyete sıklığı psoriasis grubunda %22,6, tinea pedis grubunda %13,3'dür. Bu oranlar normal popülasyondaki depresyon sıklık oranı olan %5-9 ve Anksiyete sıklık oranı olan %10-15'den fazladır. Dermatolojik bir hastalığın bulunmasının ruhsal yönden hastalanmaya yatkınlık oluşturduğu, psoriasis grubunda depresyonun daha sık görüldüğü, bu grupta ruhsal hastalık özgeçmişinin de daha fazla oranda olduğu, psoriasis ve tinea pedis bulunan hastaların izleminde depresyon ve anksiyetenin gözden kaçırılmaması gerektiği düşünüldü. Ayrıca bu hastalarda görülen ruhsal hastalıkların sağaltımı konusunda yapılacak yeni çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
There is a close relationship between psychical status and skin disorders. Anxiety and depression may occur when inner drives and needs can not be satisfied. In patients who apply to dermatology clinics, the prevalence of psychiatric disorder ranges between 40% and 70%. The aim of this study was to search the levels of anxiety, depression and disability and the other variables which could be effective on patients. This study was carried out with the patients who visited to outpatient or admitted to inpatient clinics of dermatology of Izmir Atatürk Training and Research Hospital. There were 31 cases, 15 men and 16 women, in psoriasis group and 30 cases, 18 men and 12 women, in tinea pedis group. The control group consisted of 20 people, 9 men and 11 women. The average age was 40.45±18.08 for psoriasis group, 42.8±14.87 for tinea pedis group and 36.1±15.21 for healthy control group. The clinical types of psoriasis group were 1 case of erithrodermic type (3.2%), 1 case of palmoplantar type (3.2%) and 29 cases of psoriasis vulgaris (93.6%). Inclusion criteria for this study was that the patients and control groups should be literate and to have no obstacle to fill out the scales. Patients and control group filled out Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD) and Disability Scale. There was statistically significant difference for duration of illness between 2 patient's groups (t=2.33, p=0.024), and the average duration of illness in patients of psoriasis group was longer than the other. There was statistically a minimal significant difference (p=0.051) between psychiatric histories of cases studied and this difference was higher in psoriasis group. In all groups, most of cases had no psychiatric history. When HAD anxiety and depression points of patient and control groups compared, there was no significant difference of anxiety points but a significant difference of depression points (F=6.9, p=0.002) among these 3 groups and that the control group had lower depression points than the patient groups. When the anxiety and depression points were assessed, it was seen that most of cases in all groups had values under the threshold level. Depression was more frequent in patient groups compared to control group. There was statistically significant difference between depression points (p=0.05). The disability score and the number of days spend in bed were found statistically significant difference between patient groups and control group. The disability level and number of missing days was higher in psoriasis group. Among these 3 groups , the numbers of days spend in bed were significantly different (chi-square=11.5, p=0.003) and those in psoriasis group were more than the other groups. In psoriasis group, it has been found that there was a statistically significant correlation between depression scores and anxiety scores and the number of missing days; and between the number of missing days and that of days spend in bed. As a conclusion, the depression frequency was 32.3% in psoriasis group and 16.7% in tinea pedis group and the anxiety frequency was 22.6% and 13.3%, respectively. These rates are higher than the values seen in normal population, which are 5-9% as depression frequency rate and 10-15% as anxiety frequency rate. It was suggested that presence of a dermatologic illness is a predisposing factor for a psychiatric disorder, that depressive disorder is seen more frequent in psoriasis group and in this group, the psychiatric history is much more positive, so that depressive and anxiety disorder shouldn't be overlooked in follow-up of patients with psoriasis and tinea pedis. Also follow-up studies requires on the treatment of disorders that seen in these patients.