Çalışma yaşamında Y ve Z kuşağının liderlik tipi algılarının karşılaştırılması:Turizm sektöründe bir araştırma
Comparing the perception of Y and Z generation's leadership types with in the work environment: A research on the tourism industry
- Tez No: 569816
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İşgücünün sevk ve idaresinde çalışanların liderlik algısı önemli rol oynamaktadır. Çalışanların liderlik algılarının farklılığında kuşakların liderlik tercihlerinin rol oynadığı ileri sürülmektedir. Bu çalışmada Y ve Z kuşaklarının liderlik algılarının karşılaştırılması ile fark ve benzerlikler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Literatür tarama, alan araştırması anket tekniğiyle veri toplama ve istatistiki analiz yoluyla değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuçta literatürde ileri sürülen kuşaklararası farklar yerine daha çok benzerliklerin olduğu, sadece dönüştürücü liderliğin bireysel ilgi ve yönetsel liderliğin koşullu ödüllendirme boyutlarında farklılıkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The employees' sense of leadership plays an important role over the conduct of workforce. It has been argued that the preference of leadership of the different generations plays an important role over the employees' sense of leadership. In this study, it has been tried to establish the comparison and the similarities and the differences of the sense of leadership of Y and Z generations. The evaluation was conducted through literature scanning, field study, survey techniques, data gathering and statistical analysis. As a result, there are more similarities rather than generation differences as propounded in the literature. The only differences present itself on areas of the ındividualized consideration component of the transformational leadership and the contingent reward component of the transactional leadership.