İstanbul silis kumunun zenginleştirilmesi
Benefication of İstanbul silica sand
  1. Tez No: 56984
  2. Yazar: ERCÜMENT ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada, % 10 civarında kaolin ve %2 civarında ağır mineralleri içeren İstanbul Şile Bölgesi silis kumlarından, kaolin ve ağır mineraller uzaklaştırılmaya çalışılmıştır. İlk olarak, tane boyuna göre ayırım prosesi ile kaolin ayrılmıştır. Bu proses sonucu elde edilen kaolin, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin, yüksek fiyatlı ithal kaolinlere oldukça benzemesi nedeniyle, seramik sektörü için çok değerli bir hammadde olması beklenmektedir. İkinci aşamada, ağır minerallerin uzaklaştırılması amacıyla, sallantılı masalar ve Reichert spiralleri kullanılarak yoğunluk farklarına dayalı ayırımlar denenmiş olup, en iyi sonuçlar Reichert spirallerinden alınmıştır. Deney sonuçlarına göre %99.26 Si02 içerikli bir ürün kazanımının mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, the possibility of the removal of kaolin and heavy minerals from slica sand obtained from Istanbul Şile Region was studied. This sand contains about 10 % kaolin and 2 % heavy minerals. Firstly, kaolin minerals were separated from the sand by hydrocy clones. This kaolin by product is thought to be a very valuable raw material for ceramic industry, because its chemical and physical properties are very similar to more expensive imported kaolins. In the seccond stage, gravity separations were carried out by utilizing shaking tables and Reichert spirals for the removal of heavy minerals. The best results were obtained from Reichert spirals. The results showed that, it was possible to obtain a Si02 product with a purity up to 99.26 %.