Granit seramiğinin özelliklerine kuvarsın etkileri
The Effects of quartz to characteristics of granite ceramic
  1. Tez No: 68967
  2. Yazar: ESRA ÇINAR ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GRANİT SERAMİĞİN ÖZELLİKLERİNE KUVARSIN ETKİLERİ ESRA ÇINAR ARICI Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Seramik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Nuran AY 1998,60 Bu çalışmada, granit seramik üretim reçetesinde kullanılan ana hammaddelerden kuvarsın üç değişik kalitesinin granit seramik süreçleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. İstanbul bölgesinden elde edilen silis kumu tüvenan halde reçete3, İstanbul silis kumunun zenginleştirilmesi ile elde edilen ürün olan flote silis reçete2 ve kuvarsit cevherinden elde edilen kuvars reçete 1 olarak ele alınıp granit seramik süreci boyunca kontrol ve testleri yapılmıştır. Reçetelerin incelenmesi granit seramik süreci hammadde, çamur ve granül hazırlama, şekillendirme, pişirme ve parlatma bakımından anlatılmıştır. Türkiye'de yeni uygulanmaya başlanan bu sürecin diğer sırlı ve sırsız seramik üretim süreçleri ile karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Of Science Thesis THE EFFECTS OF QUARTZ TO CHARACTERISTICS OF GRANITE CERAMIC ESRA ÇINAR ARICI Anadolu University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Ceramic Engineering Supervisor: Associate Prof. Nuran AY 1998 In this study, quality of quartz which is a main raw material including to main raw materials used at the producing composition of granites (ceramic stoneware) is discussed due to three kinds of quartz. Run of mined silica sand from region of Istanbul used at third composition, Also rafined silica sand named flote quartz which is a kind of quartz producing from quarcite ore used at the composition of second and first composition respectively. These three kinds of quartz including the three kinds of composition controlled and tested at the one cycle of process time. Process of granite ceramic determined base on the raw metarials, slurry and granule preparing, pressing, firing and drying, polishing departments. Granite ceramic processing which is new in Turkey; is discussing other glazed or non glazed processing technologies.