Peynir altı suyu ile katı faz fermentasyonun nar kabuğu ilaveli buğday kepeğinin besin madde kompozisyonu üzerine etkisi
Effect of solid state fermentation with whey on nutrient composition of pomegranate peel supplemented wheat bran
  1. Tez No: 569840
  2. Yazar: ROYALA AHMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE CANAN BÖLÜKBAŞI AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nar kabuğu (NK) ilave edilerek peyniraltı suyu (PAS) ile katı faz fermentasyonuna tabi tutulan buğday kepeğinin (BK) besin değerini arttırmayı amaçlayan çalışma 6 grup şeklinde yürütülmüştür. Birinci grup BK+MS (musluk suyu)+ %0 NK, ikinci grup BK+PAS+ %0 NK, üçüncü grup BK+PAS+%0,5 NK, dördüncü grup BK+PAS+%1 NK, beşinci grup BK+PAS+%1,5 NK ve altıncı grup BK+PAS+%2 NK olarak düzenlenmiştir. Denemede buğday kepeğine sırasıyla 0, 0,5, 1, 1,5 ve 2 gr nar kabuğu (NK) ilave edilerek 100 gr'a tamamlanmıştır. Her grup sekiz tekerrür olacak şekilde hazırlanarak 500 ml'lik erlenmayerlere konulmuştur. Birinci grubu oluşturan karışımlara 120 ml musluk suyu, diğer gruplara ise 120 ml peynir altı suyu ilave edilerek homojen bir şekilde karıştırılmıştır. Her grup için hazırlanan erlenmayerlerden 4 adedi fermente edilmeden içleri boşaltılarak oda sıcaklığında kurutulmuştur. Geriye kalan erlenmayerler ise 32°C±2 lik etüvde 48 saat süreyle fermentasyona tabi tutulmuştur. Fermentasyon sonrası hem fermente yemlerin hem de fermente edilmeyen yemlerin kuru madde, ham protein, ham yağ, ham kül, ham selüloz ve fitik asit analizleri ile fitaz aktiviteleri, antioksidan aktiviteleri ve maya (Saccharomyces cerevisiae spp.) sayıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of solid state fermentation with whey (W) on nutrient composition of pomegranate peel (PP) supplemented wheat bran (WB). Experiment was conducted on six treatment groups such as WB (wheat bran) + TP (tap water) first group, WB + W+ 0% PP second group, WB + W + 0.5% PP the third group, WB + W + 1% PP the fourth group, WB + W + 1.5% PP fifth group and WB + W + 2% PP sixth group. In the currient study, 0, 0,5, 1, 1.5 and 2 gr pomegranate peel were added to wheat bran, and then they were completed to 100 grams. Each group was prepared in eight replicates and placed in 500 ml erlenmayers. 120 ml tap water was added to the mixtures in the subsgroups of first group, and 120 ml whey was added to the other groups and mixed homogeneously. Four of the erlenmayers prepared for each group were drained without being fermented and dried at room temperature. The remaining erlenmayers were fermented in 32°C±2 for 48 hours. After fermentation, dry matter, crude protein, ether extract, crude ash, crude fiber, and phytic acid ratios, phytase and antioxidant activities and yeast numbers (Saccharomyces cerevisiae spp.) of fermented and non-fermented feed samples were determined in present study. Results showed that crude protein and crude ash ratios of fermented feed samples significantly increased and ether extract ratios decreased.