Peynir altı suyu ile katı faz fermentasyonun nar kabuğu ilaveli ayçiçeği tohumu küspesinin besin madde kompozisyonu üzerine etkisi
Effect of solıd state fermentatıon wıth whey on nutrıent composıtıon of pomegranate peel supplemented sunflower meal
  1. Tez No: 561935
  2. Yazar: BÜŞRA DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE CANAN BÖLÜKBAŞI AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, nar kabuğu (NK) ilave edilerek peynir altı suyu (PAS) ile katı faz fermantasyonuna tabi tutulan ayçiçeği tohumu küspesinin (ATK) besin madde içeriğinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Deneme grupları, birinci grup ATK + MS (musluk suyu), ikinci grup ATK + PAS, üçüncü grup ATK + PAS + %0,5 NK, dördüncü grup ATK + PAS + %1 NK, beşinci grup ATK + PAS + %1,5 NK ve altıncı grup ATK + PAS + %2 NK şeklinde oluşturulmuştur. Karışımlar ayçiçeği tohumu küspesine sırasıyla 0, 0,5, 1,0, 1,5 ve 2,0 g nar kabuğu ilave edilerek 100 g'a tamamlanacak şekilde hazırlanmıştır. Her grup sekiz tekerrürden oluşmuştur. Hazırlanan karışımlar 500 ml'lik erlenmayerlere konulmuş, birinci gruptaki karışımlara 120 ml musluk suyu, diğer gruplara ise 120 ml peynir altı suyu ilave edilerek homojen bir şekilde karıştırılmıştır. Her grup için hazırlanan 8 adet erlenmayerden 4 adedi fermente edilmeden oda sıcaklığında kurutulmuş, geriye kalan erlenmayerler ise 32±2 °C'de inkübatörde 48 saat süreyle fermentasyona tabi tutulmuştur. Fermantasyon sonrası hem fermente yemlerin hem de fermente edilmeyen yemlerin kuru madde, ham protein, ham yağ, ham kül, ham selüloz ve fitik asit oranları ile fitaz aktiviteleri, antioksidan aktiviteleri ve maya (Saccharomyces cerevisiae) sayıları belirlenmiştir. Mevcut çalışmada, fermente yemlerin ham protein ve ham kül oranlarının önemli derecede arttığı, ham yağ oranlarının ise azaldığı tespit edilmiştir. Yemlerin kuru madde ve ham selüloz oranlarında bir değişiklik olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of solid state fermentation with whey (W) on nutrient composition of pomegranate peel (PP) supplemented sunflower meal (SM). Experiment was conducted with six groups such as the first group SM + TW (tap water), the second group SM + W, the third group SM + W + 0.5% PP, the fourth group SM + W + 1% PP, the fifth group SM + W + 1.5% PP and the sixth group SM + W + 2% PP, respectively. The mixtures were prepared to complete 100 grams of sunflower meal with 0, 0,5, 1,0, 1,5 and 2,0 grams of pomegranate peel (PP), respectively. Each group consisted of eight replicates. Prepared mixtures were placed in 500 ml erlenmayers and 120 ml tap water was added to the mixing of first group and 120 ml whey was added in other groups and then mixed homogeneously. Four of the erlenmayers prepared for each group without being fermented were dried at room temperature. The remaining erlenmayers were fermented in 32°C±2 for 48 hours. After fermentation, dry matter, crude protein, ether extract, crude ash, crude fiber, phytic acid ratios and phytase activities, antioxidant activities and yeast (Saccharomyces cerevisiae) numbers were determined in fermented and non-fermented feed samples. As a result of the study, crude protein and crude ash ratios of fermented feeds increased significantly and ether extract ratios decreased. It was observed that there was no change in the dry matter and crude fiber content of the feed samples.