Büyükşehirleşme sürecinde su yönetimi: HATSU örneği
Water management in the process of metropolization: Example of HATSU
  1. Tez No: 569890
  2. Yazar: ESRA ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Hizmetlerin bölünmezliği ilkesi çerçevesinde hem yerel hem de bölgesel düzeyde ele alınması gereken bir kamu hizmeti konusu olan su, sınırlı ve değişken kaynaklar olarak insan hakkı kapsamındadır. Ekonomik, sosyal, politik ve ekolojik dinamiklerin önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda su hizmeti uygun bir fiyat doğrultusunda çevre koşullarına uyum sağlamak kaydıyla her bireyin kaliteli suya erişimini mümkün kılacak şekilde sunulmalıdır. Su yönetimlerinin yerelleşmesi ve özelleştirilmesiyle birlikte politikaların bu yönde şekillenmesi yerel gerçeklerin daha iyi kavranabilmesi açısından avantaj sağlasa da kentsel su hizmetlerinin sunumunda koordinasyon sorunları artmış ve bu durum da su güvenliği açısından bir tehdit unsuru haline gelmiştir. İdari su kayıpları ve kaçaklarının yanında su hizmetlerinin artan fiyatları da süreci zedeleyen diğer önemli konular arasında yer almaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı su çalışmaları kapsamında; mevcut sorunlar ile su hizmetlerinin sunumunda dönüşen dinamikler arasındaki etkileşimleri tespit ederek kentsel su hizmetlerinin bu süreçten hangi boyutlarda etkilendiğini analiz etmektir. Bu bağlamda HATSU (Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi) örneği üzerinden derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak inceleme yapılmıştır. Böylece suyun sürekli akıyor hale getirilmesinin, taşkınların önlenmesinin ya da kanalizasyon hizmetinin sorunsuz veriliyor olmasının su ve kanalizasyon idarelerinin başarılı kabul edilmesi için tek başına yeterli bir kriter olup olmadığı, yeni ölçütlerle değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu şekilde kentsel su hizmetleri sunumuna dair genel tablo ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak su yönetimi konusunda güçlü ve zayıf yönler/fırsat ve tehditler iç içe geçmiş durumda olduğu için suyun entegre yönetimi ve su yönetişimi kavramları çerçevesinde analiz yapılarak sürdürülebilir su politikalarının yürütülebilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER Su, Su Yönetimi, Büyükşehirleşme, HATSU, Hatay
Özet (Çeviri)
Water, which is a public service subject that must be dealt with at the local and regional level within the principle of indivisibility of services, is within the scope of human rights as limited and variable resources. It is an important part of economic, social, political and ecological dynamics. In this context, the water service should be provided in a way that makes it possible for each individual to have access to quality water provided that it complies with the environmental conditions at an affordable price. Although the localization and privatization of water administrations and shaping policies in this direction provide an advantage for better understanding of local realities, coordination problems have increased in the provision of urban water services and this has become a threat to water security. In addition to administrative water losses and leakages, the increasing prices of water services have also started to be among the other important issues that are damaging the process. The aim of this thesis is to determine the interactions between the existing problems and the dynamics transformed in the provision of water services and analyze the extent to which urban water services are affected by this process. In this context, in-depth interviews were conducted on HATSU (Hatay Water and Sewerage Administration). Thus, whether the continuous flow of water, the prevention of floods or the smooth operation of the sewer service is a sufficient criterion for the successful acceptance of the water and sewerage administrations was evaluated with new criterias. In this way, the general situation on the provision of urban water services is tried to be put forward. As a result, since the strengths and weaknesses / opportunities and threats in water management are intertwined, solutions are proposed to carry out sustainable water policies by analyzing within the framework of integrated water management and water governance concepts. KEY WORDS Water, Water Management, Metropolization, HATSU, Hatay