Büyükşehirlerde su yönetimi: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü örneği
Water management in metropolitan cities: The example of Kocaeli Metropolitan Municipality ISU General Directorate
  1. Tez No: 909375
  2. Yazar: EMRAH TAŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK SELAHATTİN YOLCU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYDA OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Su, yaşamın her alanında kritik bir rol oynayan ve yönetimi titizlik gerektiren sınırlı bir kaynaktır. Günümüzde su kaynaklarının azalması, iklim değişikliği ve hızlı kentleşme gibi faktörler, özellikle büyükşehirlerde suyun verimli kullanımını ve sürdürülebilir yönetimini zorunlu hale getirmiştir. Büyükşehirlerdeki nüfus yoğunluğunun ve sanayileşmenin artışı, yerel yönetimlerin su hizmetleri sunma kapasitesi üzerinde önemli baskılar oluşturarak suyun temininden atık suyun arıtılmasına kadar her aşamada etkili ve sistematik bir yönetim yaklaşımını gerektirmektedir. Bu bağlamda çalışma, büyükşehirlerde su yönetim süreçlerinin verimliliğini artırmak amacıyla etkin ve sürdürülebilir su yönetimi uygulamalarını ele almaktadır. Büyükşehirlerde su yönetimi, yalnızca yerel yönetimlerin su hizmeti sunma sorumluluğunun ötesine geçmekte; çevresel sürdürülebilirlik, halk sağlığı, ekonomik kalkınma ve toplumsal refah üzerinde doğrudan etkiye sahip stratejik bir süreç olarak önem kazanmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, büyükşehirlerde su kaynaklarının yönetimi konusunda bir model oluşturabilecek nitelikte olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğünün su yönetimi stratejileri ve uygulamaları incelenmiştir. Çalışmada, vaka analizi yöntemi kullanılarak İSU Genel Müdürlüğünün içme suyu temini, atık su arıtımı, yağmursuyu yönetimi ve geri kazanım suyu kullanımı gibi temel süreçlerdeki uygulamaları ve karşılaşılan zorluklar detaylı olarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında İSU'ya ait kurumsal yayınlar, stratejik planlar, su yönetimi raporları ve birincil kaynaklar derinlemesine değerlendirilerek, belediyenin su yönetimindeki performansını etkileyen unsurlar incelenmiştir. Çalışma, üç ana bölümde yapılandırılmıştır: İlk bölümde suyun insan hayatındaki önemi, tarihsel süreçteki rolü ve sürdürülebilir yönetim ihtiyacı ele alınmaktadır. İkinci bölümde Türkiye ve dünya genelinde su yönetimi uygulamaları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir. Son bölümde ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğünün su yönetimindeki başarılı ve gelişime açık yönleri üzerinden mevcut su yönetimi uygulamaları analiz edilmektedir. Bu kapsamlı inceleme, büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerinin suyun verimli ve sürdürülebilir kullanımını sağlamaları adına rehber niteliğinde öneriler sunmaktadır. Elde edilen bulgular, büyükşehirlerde etkin bir su yönetimi geliştirme sürecinde hem çevresel hem de toplumsal faydayı önceleyen stratejik yaklaşımlara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır ve su kaynaklarının korunması için uygulanabilir öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Water is a limited resource that plays a critical role in every aspect of life and requires meticulous management. Today, factors such as the decrease in water resources, climate change and rapid urbanization have made efficient use and sustainable management of water mandatory, especially in metropolitan cities. The increase in population density and industrialization in metropolitan cities creates significant pressure on the capacity of local governments to provide water services, requiring an effective and systematic management approach at every stage from water supply to wastewater treatment. In this context, the study addresses effective and sustainable water management practices in order to increase the efficiency of water management processes in metropolitan cities. Water management in metropolitan cities goes beyond the responsibility of local governments to provide water services alone; it gains importance as a strategic process that has a direct impact on environmental sustainability, public health, economic development and social welfare. In this context, the water management strategies and practices of Kocaeli Metropolitan Municipality ISU General Directorate, which can create a model for the management of water resources in metropolitan cities, were examined in the study. In the study, the applications and difficulties encountered in basic processes such as drinking water supply, wastewater treatment, rainwater management and recycling water usage of ISU General Directorate were analyzed in detail using the case study method. Within the scope of the study, institutional publications, strategic plans, water management reports and primary sources belonging to ISU were evaluated in depth and the factors affecting the performance of the municipality in water management were examined. The study is structured in three main sections: The first section addresses the importance of water in human life, its role in the historical process and the need for sustainable management. The second section comparatively evaluates water management practices in Türkiye and around the world. In the last section, the current water management practices of Kocaeli Metropolitan Municipality ISU General Directorate are analyzed based on its successful and developmental aspects in water management. This comprehensive review provides recommendations as a guide for water and sewerage administrations affiliated to metropolitan municipalities to ensure efficient and sustainable use of water. The findings obtained emphasize the need for strategic approaches that prioritize both environmental and social benefits in the process of developing an effective water management in metropolitan cities and offer applicable recommendations for the protection of water resources.