Bir siyasal düşünce akımı olarak muhafazakar demokrasi: Adalet ve Kalkınma Partisi örneği
Conservative democracy as a movement of political thought: A case study for the Justice and Development Party
- Tez No: 569896
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN GELERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünya siyaset tarihi içerisinde en fazla öne çıkan ve toplumun geneli tarafından kabul gören siyasal anlayışların başında, muhafazakâr düşünce sistemi gelmektedir. Bu düşünce sistemi kimi zaman iyi ve güzeli koruma, kimi zaman ise yeniliklere kapalı olma özelliği göstermiştir. Ancak bu düşünce sistemi özellikle demokrasi kültürünün tüm toplumlarda kabul görmesi ile birlikte bir kısım değişikliklere uğramıştır. Muhafazakâr düşüncenin demokrasi gibi önemli bir kavramı yok sayması mümkün olmamış ve neticesinde muhafazakâr demokrasi adı verilen ve hem muhafazakârlığı hem de demokratik unsurları içerisinde barındıran bir düşünce sistemi ortaya çıkmıştır. Tüm dünyada ilgi gören muhafazakâr demokrasi kavramı, ülkelerin kendi yönetim sistemleri ve kültür şekillerine göre olgunlaşmıştır. Bu bağlamda kimi ülkelerde muhafazakârlık kavramı ağır basmış iken bir kısım ülkelerde ise demokrasi kavramı güncelliğini korumuştur. Türkiye'de bu yeni kavrama kayıtsız kalmamış ve özellikle son yarım yüzyılda yeni sağ düşünce görüşüne uygun olarak muhafazakâr demokrasi kavramını savunan siyasal partiler ortaya çıkmıştır. Bu partilerden en önemlisi ve Türk siyasal yaşamına damgasını vuran parti ise AK Parti olmuştur. AK Parti kuruluşundan kısa bir süre sonra tek başına iktidara gelmesi ve halen daha bu vasfını devam ettirmesi nedeniyle Cumhuriyet tarihinin en önemli partileri arasında yer almıştır. Ayrıca benimsediği muhafazakâr demokrasi düşüncesi de büyük kitleler tarafından kabul görmüştür. Bundan sonraki dönemlerde yeniliklere uyum sağlayabildiği ölçüde toplum tarafından kabul görmeye devam etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most prominent political approaches in the history of politics in the world is the conservative thought system. This system of thinking has been shown to be good and beautiful and sometimes closed to innovations. However, this system of thought has undergone some changes especially with the adoption of democracy culture in all societies. It was not possible for conservative thought to ignore an important concept like democracy, and as a result, a system of ideas, called conservative democracy, which contained both conservatism and democratic elements, emerged. The concept of conservative democracy, which attracts attention all over the world, has been matured according to the countries' own management systems and culture forms. In this context, while the concept of conservatism was dominant in some countries, the concept of democracy remained up to date. Turkey has not indifferent to this new grip, especially in the last half century, according to conservative views right new idea has emerged political parties advocating the concept of democracy. The most important of these parties and the party that marked the Turkish political life was the Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Party: Justice and Development Party). The AK Party has been one of the most important parties in the history of the Turkish Republic due to the fact that it came to power in a short period of time after its establishment and still has this characteristic. In addition, the idea of conservative democracy has been accepted by the masses. In the following periods, it is expected to continue to be accepted by the society to the extent that it can adapt itself to innovations.