Batı Trakya'da okul öncesi azınlık eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin kaynaştırma uygulamalarına ilişkin sorunları
The problems of inclusion practices of teachers working in pre-school minority education institutions in western Thrace
  1. Tez No: 569900
  2. Yazar: GİOUSOUF GİOUSOUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMİRALİ YAŞAR ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın amacı, Batı Trakya'da okul öncesi azınlık eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin kaynaştırma uygulamalarına ilişkin sorunlarını belirlemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin kaynaştırma uygulamalarına ilişkin sorunları ve görüşlerini etkileyen faktörler betimlenmiş ve diğer bağımsız değişkenlerin etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın evreni 2014-2015 öğretim yılında Batı Trakya'da okul öncesi azınlık eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerdir. Örneklem alınmayıp evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmış, 34 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri hakkında veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmenlerin kişisel-demografik bilgilerini ve kaynaştırma eğitimiyle ilgili geçmişlerini belirlemeye yönelik 19 sorudan (bağımsız değişken) oluşmaktadır. Kaynaştırma sorunlarının saptanması için Ahmetoğlu, Ünal, Ergin, (2016) tarafından geliştirilip geçerlik-güvenirlik çalışmaları yapılan“Kaynaştırma Uygulamalarının Başarısını Etkileyen Etmenler Ölçeği”kullanılmıştır.bu ölçek, öğretmen adaylarının kaynaştırmaya ilişkin sorunlarını saptamaya yönelik 4'lü derecelemeli 66 soru ve 10 alt boyuttan oluşmaktadır. Araştırma bulgularına göre ölçekteki tüm boyutlara ve tüm maddelere göre Batı Trakya'da Okul Öncesi Azınlık Eğitim Kurumlarında Görev Yapan Öğretmenlerin Kaynaştırma Uygulamalarına İlişkin yüksek düzeyde sorunlar vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to identify the problems of inclusion practices of teachers working in pre-school minority education institutions in Western Thrace. The research is a relational screening model. The problems affecting the opinions of the teachers about the inclusion practices working in preschool education institutions and the factors affecting their opinions were described and the effects of other independent variables were analyzed. The population of the study is teachers working in pre-school minority education institutions in Western Thrace during the 2014-2015 academic year. It was not taken any sample, the whole population was tried to be reached and 34 teachers were reached. The study consists of 19 questions (independent variables) aiming to determine the personal-demographic information and the background on inclusion education of the teachers which are developed by the researcher in order to collect data about the independent variables. In order to determine inclusion problems,“the Factors Affecting the Success of Inclusion Practices Scale”which was developed by Ahmetoğlu, Ünal, Ergin, (2016) and the validity-reliability studies were done is used. This scale consists of 66 questions with 4 grades and 10 sub-dimensions to determine the problems of prospective teachers about inclusion. According to the research findings, according to all dimensions and all items of the scale, there are high levels of problems of Teachers working in Preschool Minority Education Institutions in Western Thrace regarding the Inclusion Practices.