Batı Trakya azınlık okulları eğitim durumları ve yasal çerçevenin incelenmesi
Western Thrace minority schools educational status and analysis of legal framework
  1. Tez No: 684706
  2. Yazar: ASLI TSAOUS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Batı Trakya Müslüman Azınlığa uygulanan eğitim sistemi, yaşanan problemlerin belirlenmesi, Azınlık ilkokullarının eğitim kalitesi ve yeterliliği, Azınlık mensubu öğretmenlerin mezun oldukları kurumun özellikleri, Azınlık ilkokullarında uygulanan iki dilli eğitimin öğrencilerde ne gibi sorunlara yol açtığı ve eğitim sisteminin yasal çerçevesine ilişkin bir durum çalışması yapılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada çalışma yöntemi olarak nitel yöntem ve araştırma deseni olarak durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma kapsamında Yunanistan Azınlık ilkokullarında aktif görev alan 2 öğretmen ve 1 idareci öğretmen, Azınlık ilkokullarından emekli 2 öğretmen ve yine Azınlık ilkokulu mezunu 3 öğrenci olmak üzere toplam 8 görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler uzman görüşü alındıktan sonra gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler içerik analizi yöntemi ile incelenmiş, daha sonra tema ve kategorilere ayrılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelere ek olarak doküman analizi kapsamında Azınlık eğitimi ile ilgili raporlar incelenmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgularda Yunanistan'da zorunlu eğitim içerisinde anaokulu eğitiminin yer aldığı ve Azınlıklara ait anaokullarının bulunmadığı görülmüştür. Öğrencilerin ikinci dil olan Yunancayı öğretmen kaynaklı nedenler ile eksik öğrenmeleri öğrencilerde kötü etkilere neden olduğu, Azınlık ilkokullarında verilen eğitimin ortaöğretim ve sonrası için yeterli olmadığı, Azınlık ilkokuluna giden öğrenciler ile çoğunluk ilkokuluna giden öğrenciler arasında Yunanca kaynaklı farklar bulunduğu, Azınlık ilkokullarında sorunların bulunduğunu ancak bu sorunların sadece okul kaynaklı olmadığı, Batı Trakya'da bulunan eğitim problemlerinin uzun yıllardır sürmekte olduğu ve çözülemediği, Azınlık ilkokullarına öğretmen yetiştiren tek kurumun Selanik Özel Pedagoji Akademisi olması Azınlık ilkokulu öğretmenlerinin yükseköğretim düzeyinde eğitim alacakları başka bir kurum bulunmamasını eksiklik olarak belirtildiği görülmüştür. Azınlık eğitimini iyileştirmek ve ileriye taşınmak için iki devletin de çabasının olması gerektiği, iki dilli eğitimin zekayı ve öğrencinin yaratıcılığını geliştirdiği, öğrenciye iki kültürü birden öğretmesinin avantaj olduğu, iki dilli eğitimin yeterli ve kaliteli verildiği zaman avantajlı olduğu, Azınlık ilkokullarında verilen iki dilli eğitimde bir dilin eksik kalması durumu dezavantaj olarak nitelendirildiği görülmüştür. Azınlıkların kendi haklarını savunmaları ve kendilerini ifade etmek için gerekli olduğu görülmüştür. Azınlık ilkokullarında okutulan Türkçe programının öğretmenlere belirtilmediği, Azınlık ilkokullarında her iki dilde de izlenen ders programında bazı sıkıntıların bulunduğu, Azınlık ilkokullarında materyal eksikliği bulunması ve ders kitaplarının eksikliği Azınlık öğrencilerinin eğitiminde en önemli problemlerden biri olarak görülmektedir. Azınlık ilkokullarında verilen eğitimin kalitesi ve yeterliliğinin istenen düzeyde bulunmadığı, eski Selanik Özel Pedagoji Akademisi mezunu öğretmenlerin yeterliliği sağlayabilmeleri için yaz aylarında eğitim almaları gerektiği vurgulanmaktadır. Azınlık İlkokullarında görev yapan öğretmenlerin Türkçe veya Yunanca her iki dilde de eğitim verdikleri dersler, öğretmenlerin eğitimde eksik kalmasından kaynaklı öğrencilere yeterli derecede fayda sağlamadığı görülmüştür. Azınlık mensubu aileler geçim sıkıntısı nedeni ile eğitim konusunda duyarsız kaldıkları ve çocuklarının eğitimine yeterli zaman ayıramadıkları görülmüştür. Azınlık ilkokullarının iki dilli eğitim vermesinin önemi ve Azınlık mensuplarının kendi kimlikleri, kültürleri, örf ve adetlerin korunmasında önemli bir yere sahip olduğu, Azınlık ilkokullarının öğrencilere iki dilde de gereken katkıyı sağlamadıkları, Azınlıklara ait yüksek öğretim kurumlarının bulunmaması nedeni ile Azınlık mensuplarının eğitimlerini başarılı bir şekilde devam ettirmek adına Yunanca dilini iyi bir sevide bilmeleri gerektiği, şehir ve köy ilkokulları arasında ayrım yapılmaması ve her okula eşit imkanların sağlanması, Azınlık anaokullarının bulunmaması temel eğitimde eksiklik yarattığı ve Azınlık anaokullarının açılması gerektiği, öğretmen yeterliliğinin istenen düzeyde bulunmaması sonucunda Azınlık ilkokullarında bulunan kitap ve materyal eksikliğinin giderilmesi, Azınlık ilkokulları eğitim programında bulunan eksikliklerin giderilmesi, eğitim yeterliliğinin istenen düzeyde bulunmadığı, Azınlık mensubu ailelerin kendilerini geliştirmeleri gerektiği Azınlık eğitiminin iyileştirilmesi konusunda sunulabilecek öneriler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
İn this study we will talk about The Western Thrace Muslims Minority the applied education system, determination of the problems experienced, the education quality and competence of the minority primary schools, the characteristics of the institution from which the minority teachers graduated, what kind of problems bilingual education applied in minority primary schools causes students and the legal framework of the education system. is intended to be done. In this study, the qualitative method as the study method and the case study as the research design were used. The study group was determined by purposeful sampling method. Within the scope of the research, a total of 8 interviews were conducted, including 2 teachers and 1 administrative teacher actively working in Greek Minority primary schools, 2 retired teachers from Minority primary schools and 3 students were graduated from Minority primary school. Semi-structured interviews conducted within the scope of this study were carried out after obtaining expert opinion. The interviews were analyzed with the content analysis method and then divided into themes and categories. In addition to semi-structured interviews, reports on Minority education were examined within the scope of document analysis. According to the findings obtained as a result of the research, it was seen that pre-school education is included in compulsory education in Greece and there are no pre-school belonging to minorities. Students' incomplete learning of Greek, the second language due to teacher-induced reasons, causes bad effects on students, the education given in Minority primary schools is not sufficient for secondary education and beyond, there are differences between students who attend Minority primary schools and students who attend primary schools due to Greek, there are problems in Minority primary schools, but these problems are it has been observed that the education problems in Western Thrace have been ongoing for many years and have not been solved, the only institution that trains teachers for Minority primary schools is the Thessaloniki Private Pedagogy Academy, and that there is no other institution where teachers of Minority primary schools will receive education at higher education level. It is necessary for both states to strive to improve Minority education and move forward, bilingual education develops intelligence and student creativity, it is advantageous to teach two cultures to the student, it is advantageous when bilingual education is provided with sufficient and quality, a language in Minority primary schools it has been observed that the lack of it is considered as a disadvantage. It has been found that Minorities are necessary to defend their rights and to express themselves. One of the most important problems in the education of Minority students is that the Turkish curriculum taught in Minority primary schools is not specified to teachers, there are some problems in the curriculum in both languages in Minority primary schools, the lack of material in Minority primary schools and the lack of textbooks. It is emphasized that the quality and competence of education provided in Minority primary schools is not at the desired level, and teachers who are graduates of the former Thessaloniki Private Pedagogical Academy should receive training in the summer months in order to achieve their competence. It has been observed that the courses in which teachers working in Minority primary schools teach in both Turkish and Greek languages do not provide enough benefit to the students due to the lack of teachers in education. It has been stated that the families belonging to the Minority are insensitive to education due to financial difficulties and that they cannot spare enough time for the education of their children. The importance of Minority primary schools to provide bilingual education and that members of the Minority have an important place in the protection of their identities, cultures, customs and traditions, Minority primary schools do not provide the necessary contribution in both languages, Since there are no higher education institutions belonging to Minorities, members of the minority should have a good knowledge of the Greek language in order to continue their education successfully, there should be no distinction between city and village primary schools and equal opportunities should be provided to every school, the absence of Minority pre-schools creates a deficiency in basic education and Minority pre-schools should be opened, lack of level of teacher competence, eliminating the lack of books and material in Minority primary schools, eliminating the deficiencies in the education program of Minority primary schools, educational competence is not at the desired level, Minority families should improve themselves, it is among the suggestions that can be presented to improve Minority education.